Kulak çınlamasının kafa kaidesindeki seslerin kişi tarafından algılanması anlamına geldiğini söyleyen KBB Uzmanı Op. Dr. Özge Çağlar, çınlamanın en sık nedeninin kulak kiri olduğunu belirtti. Tiroid hormonlarındaki yükseklik ve düşüklüğün, ayrıca diyabet gibi kronik hastalıkların da çınlamaya sebep olduğunu belirten Dr. Çağlar, "Demir eksikliği, vitamin eksikliği gibi kendini belli eden hastalıklar da kulak çınlaması yapabiliyor. Kulak çınlamasının diğer sebeplerinden birini iç kulaktaki hücrelerin hasar görmesi oluşturuyor. Kulakta, dış tüy ve iç tüy hücreleri bulunuyor. Dış tüy hücrelerinin fonksiyonu bozulduğunda, denge sağlayamadığı için vertigo ya da çınlama gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor" dedi.

Kulak çınlamasının yaşlı hastalarda daha sık görüldüğünü, bunun da kronik hastalıklar için kullanılan ilaçlardan kaynaklandığını söyleyen Çağlar şöyle konuştu: "Belli bir yaştan sonra işitme yetisinin azalmasıyla, sıklıkla kulak çınlama sesi de algılanmaya başlanabiliyor. Özellikle ileri yaşlardaki hastalarda çınlamanın en büyük sebebi işitme azlığına bağlıdır."

KULAK ÇINLAMASININ TEDAVİSİ MÜMKÜN
İşitme azlığı olan hastalarda kullanılan işitme cihazı ile çınlaması sona eriyor. İlaç tedavisi uygulanan hastaların bazılarında sonuç alınırken, nedeni bilinmeyen çınlamalarda ilaç tedavisi de işe yaramayabiliyor. Ayrıca çınlama frekansında, hastanın tolere edebileceği ses verilerek, çınlamanın baskılandığı maskeleme tedavisinin de alternatif olduğunu kaydeden Op. Dr. Özge Çağlar'ın bir önerisi de klasik müzik dinlemek. Çağlar'a yarım saat, insan sesi içermeyen klasik müzik dinlemek, kulak çınlamasını bastırıyor.