'Kurbanlığın gözlerine bakın'

Kurbanlık olarak seçilen hayvanın, sağlıklı olması gerektiğini belirten uzmanlar, iyi bir kurbanlığın gözünden tanınabileceğini söylüyor.

31.10.2011 - 15:10

'Kurbanlığın gözlerine bakın'

Türkiye'de Kurban Bayramı süresince yaklaşık 2 milyon kurban kesildiğini, bunun çok önemli kısmının koyun olduğunu belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feyzi Uğur, ''Tabii seçim ve kesim sırasındaki bilgisizlik nedeniyle, kurbanların yüzde 15 ile 20'lik bölümü heba oluyor. Dolayısıyla Kurban Bayramı'nın dini anlamının yanı sıra çok önemli ekonomik boyutu bulunmaktadır'' dedi.

Uğur, kurbanlık olarak seçilen hayvanın, her şeyden önce sağlıklı olması gerektiğini ifade ederek, ''Belge düzenlenmiş, kayıtları bulunan hayvanların kurbanlık olarak seçilmesi gerekiyor. Hayvanın sağlıklı olup olmadığının tespiti için değişik kontrol şekilleri vardır. Kurbanlığı alırken gözlerine bakın. Cansız bakan kurbanlığı almayın. Sağlıklı kurbanlık hareketli olur, baygın durmaz. Hayvanın memesini, burnunu ve üreme organlarını kontrol edin. Tüyleri parlak ve temiz hayvanlar seçilmeli'' diye konuştu.

Kurbanlık için ödenen bedelin karşılığında o hayvandan yeterli et alınmak istendiğini anlatan Uğur, şöyle devam etti: ''Bunun için alınacak hayvanın et durumunu belli eden bazı noktalar var. Biz bunlara 'kavram noktaları' diyoruz. Beline, duruşuna, ayaklarına ve genel vücut kondisyonuna, kuyruk sokumuna ve kuyruk bölgesine bakarak hayvanın etliliği ve yağlılığı tespit edilebilir. Sağrısı geniş ve düz, kısa ve doygun boyunlu, geniş sırtlı ve omuz yapısı daha gelişmiş hayvanlar seçilirse daha fazla et alınabilir. Türkiye bir hayvancılık bölgesi. Hayvanlarının büyük bir bölümü Doğu Anadolu Bölgesi'nden temin ediliyor. Hayvanların diğer bölgelere sevkiyatı sırasında da bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.''

''DİŞİ HAYVANLARI KESMEYİN''
Prof. Dr. Feyzi Uğur, dişi hayvanların sürüdeki devamlılık için önem taşıdığını, bu nedenle kesilmemesini tavsiye etti. ''Dişi hayvanları kesmemeye dikkat ediyoruz'' diyen Uğur, ''Türkiye'de son yıllarda hayvan sayısı azalmıştır. Bu azalma süreci bazı türlerde halen devam etmektedir. Dolayısıyla, Türkiye böyle bir tabloyla karşı karşıyayken dişi hayvanların kurbanlık olarak seçilmemesini özellikle istiyoruz. Kurbanlık olarak erkek olanı seçilirse, bu tür hayvanlardan daha fazla ve daha az yağlı et alabileceğimizi hatırlatmak isterim'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...