Küre ısınıyor, virüsler artıyor

Fransa Pasteur Enstitüsü'nden Prof. Hannoun küresel ısınma, hayvanların göç rotalarındaki değişim ve biyogüvenlik standartlarının virüsleri hızla arttırdığını söyledi.

02.09.2010 - 15:33

Küre ısınıyor, virüsler artıyor

Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti ile Grip Çalışma Grubu ve Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID) işbirliğiyle düzenlenen ''4. Grip Günleri'', İstanbul'da başladı.

Basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Hannoun, dünya tarihine bakıldığında, salgınların yüz yıllardır insanları etkisi altına aldığını, 2003-2010 yılları arasında da daha çok hayvanlardan insanlara bulaşan salgınların yaygın olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda birçok insanın ölümüne yol açan H5N1 virüsünün özellikle göç eden kuşlar tarafından dünya çapında daha çabuk yaygınlaştığına işaret eden Hannoun, H1N1 virüsünün de aynı hızla yayılarak 2 ayda birçok ülkeyi etkisi altına aldığını vurguladı.

Hannoun, ''Virüslerin son yıllardaki artış nedenleri, küresel ısınma, hayvanların göç zamanlarındaki ve rotalarındaki değişim, kümes hayvanlarının nüfusundaki artış ile biyogüvenlik standartlarını sağlamaktaki zorluk'' dedi.

Roterdam Üniversitesi Viroloji Erasmus Bölüm Başkanı Prof. Dr. Albert Osterhaus da H1N1 virüsünün klinik ortamda tespit edilen belirtilerinin 39 derece ateş, şiddetli nöbetler, kas ağrısı, halsizlik, titreme, öksürme ve burunda kızarıklık olduğunu belirtti.

Salgınların her zaman hızla yayılmadığını, bazen virüslerin farklı ve birbirlerine yakın olmayan sürelerde görüldüğünü ifade eden Osterhaus, bu gibi durumlarda erken davranmanın önemli olduğunu kaydetti.

''4. Grip Günleri'', 4 Eylülde sona erecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...