Pembeye ve Hayata Grubu meme kanserine karşı kürek çekiyor. 25-26 Mayıs tarihlerinde İstanbul ayağı Haliç’te gerçekleşecek Dragon Boat Festivali’nin meme kanserini yenmiş kadınlardan oluşan bu yılki renkli grubu, Neolife Tıp Merkezi tarafından da destekleniyor.

Bu yıl Türkiye’de 6.’sı düzenlenen Dragon Boat yarışları dünyanın 70 şehrinde gerçekleşiyor. Dünyanın en büyük festivallerinden biri olan Dragon Boat Festivali, hem sportif hem de sosyal bir organizasyon. Bu yıl Türkiye’de yapılan yarışlarda bir ilk gerçekleşecek ve tamamı meme kanserini yenmiş kadınlardan oluşan bir grup yarışa katılacak. Bugüne kadar özellikle ABD ve Kanada’da meme kanserini yenen kadınlardan oluşan gruplar dikkati çekiyordu.

Neolife Tıp Merkezi Başhekimi Dr. Nesrin Aslan Canpolat, “Kürek çekme, yurtdışında hastaneler gözetiminde meme kanseri tedavisi gören hastalarda rehabilitasyon ve koruma amaçlı tercih edilen bir spor dalı. Klinik araştırmalar, Dragon Boat antrenmanlarının, üst kas grubunu çalıştırdığı için meme kanserini yaşayan hastalarda lenfödemden korunmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Dünyanın birçok ülkesinde meme kanseri ile ilişkili olarak da yapılan bu spor dalı, bu yıl festivale katılan kanseri yenmiş kadınlardan oluşan grup nedeniyle bizim de kurum olarak dikkatimizi çekti. Biz de önemli bir amaca hizmet eden bu cesur grubu desteklemek amacı ile “Pembeye ve Hayata” grubuna destek verdik” dedi.

“Pembeye ve Hayata” projesi “American College of Sports Medicine” (ACSM) tabanlı Kanser Galipleri Egzersiz Kuralları’nın Türkiye’de tanıtılması ve öncelikle meme kanseri olmak üzere tüm kanserlerde hastalık sonrası egzersiz eğitiminin ücretsiz olarak yaygınlaştırılması amacını taşıyor.

KANSER KAYGISINI GİDERMEDE ETKİLİ OLUYOR
Dr. Nesrin Aslan Canpolat, “Aynı zamanda A seviyesi kanıtlara sahip araştırmalar ile kurallara bağlanmış bu medikal tedaviyi tamamlayıcı sistem sayesinde kanserin tekrar etme, hayat riskleri ve fizyolojik - psikolojik yıkımları üzerindeki olumlu etkilerine yönelik farkındalık sağlanıyor” ifadesini kullandı.

Bu yarışlara katılmış, kanseri yenmiş kadınların hayatlarını yarış öncesi ve sonrası değerlendiren araştırmalar; bu sporun kansere bağlı, endişe, kaygı ve yorgunluğun üstesinden gelmelerini sağlayarak, hayat kalitelerini arttırdığını gösteriyor