Küresel Covid-19 vaka sayıları artıyor: DSÖ'den yeni uyarı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgınının iki buçuk yılın ardından hala küresel bir acil sağlık durumu olmaya devam ettiğini bildirdi. Küresel Covid-19 vakalarının üst üste 4 haftadır artışta olduğunun altı çizilen açıklamada, DSÖ üyesi ülkelere Covid-19 ile mücadele araçlarından test, genom sıralaması ve aşıyı kullanmayı sürdürme çağrısında bulunuldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.07.2022 - 20:34 | Son Güncelleme : 12.07.2022 - 20:37

Küresel Covid-19 vaka sayıları artıyor: DSÖ'den yeni uyarı

DSÖ, Covid-19 salgınının "küresel acil durum" şeklinde nitelendirilmeye devam edilmesi yönünde karar aldı.

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, 8 Temmuz'da DSÖ Acil Durum Komitesinin, Covid-19'u görüşmek üzere toplandığı bildirildi.

Toplantıda Covid-19'un Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) kategorisinde değerlendirilmesi yönünde Komitenin tavsiyede bulunduğu ve bu önerinin kabul edildiği bildirildi.

COVİD-19 KAYNAKLI ÖLÜMLER ARTIYOR

Öte yandan DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında Örgütün Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, son bir haftada küresel Covid-19 kaynaklı can kayıplarına değinerek "Covid-19 ölümlerinde artan eğilimin, sağlık sistemleri ve sağlık çalışanlarına yarattığı zorluklardan endişeleniyorum." dedi.

Ghebreyesus, Omicron varyantının alt varyantları BA.4 ile BA.5'in dünya genelinde vaka sayılarında artışı tetiklemeyi sürdürdüğünü vurgulayarak "Virüsün takibindeki azalma, varyantların nasıl bulaştığı, hastalığa yol açma ihtimali ve virüse karşı mücadelenin etkililiğinin derecesinin anlaşılmasına engel oluyor." şeklinde konuştu.

Küresel Covid-19 vakalarının üst üste 4 haftadır artışta olduğunun altını çizen Ghebreyesus, DSÖ üyesi ülkelere Covid-19 ile mücadele araçlarından test, genom sıralaması ve aşıyı kullanmayı sürdürme çağrısında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...