Küresel ısınma böbrek hastalıklarını artırıyor!

Hindistan’da ve ABD’de yapılan araştırmalarda, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın böbrek hastalıklarına neden olabileceğine ilişkin bulgular mevcut. Hava sıcaklığına nemin eşlik ettiği bölgelerde aşırı terleme ile çok fazla sıvı kaybının olduğunu belirten TBV Başkanı Timur Erk, yeterli su tüketiminin önemine vurgu yaptı.

Haberler - ntv.com.tr 29.08.2016 - 13:39 | Son Güncelleme : 29.08.2016 - 13:42

Küresel ısınma böbrek hastalıklarını artırıyor!

Küresel ısınma geçen yüzyılda dünyada sıcaklığı 0,8°C arttırdı ve aşırı sıcaklık sonucu ortaya çıkan hastalıkların % 75’ine neden oldu.

Bir grup bilim insanının bir araya gelerek yaptığı çalışma, küresel ısınmanın böbrekler üzerindeki olumsuz etkisini ortaya koyuyuor. Hindistanlı araştırmacılar ülkenin bazı kesimlerinde aşırı sıcakların ve buna bağlı susuzluğun neden olduğu nefropati (böbrek çalışmazlığı) konusunda uzun zamandır çalışmalar yürütüyor.

Belli bölgelerde risk faktörlerinden şeker hastalığı, yüksek tansiyon, obezite gibi sağlık sorunları olmayan bireylerde dahi böbrek hastalıkları görülmesi, araştırmaların ürkütücü sonuçlarından.

Orta Amerika’da görülen böbrek hastalıkları sonucu 10 yıllık süreçte 20 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirten araştırmacılar, böbrek sağlığının birçok tropikal bölgede alarm verdiğini söylüyor.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’nin de küresel ısınma ve mevsim değişikliklerinden nasibini aldığını aktaran Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, dünyanın farklı noktalarında yapılan araştırma sonuçlarına dikkat çekti.

Erk, “Bu araştırmalar gösteriyor ki, her bir mevsimin olması gerektiği gibi yaşandığı günler artık geride kaldı. Özellikle İstanbul gibi hava sıcaklığına nemin eşlik ettiği bölgelerde aşırı terleme ile vücuttan çok fazla sıvı kaybediyoruz. Normal şartlar altında kişi başına günlük sıvı tüketimi 2-2,5 litre olması gerekirsen aşırı sıcak ve egzersiz sonucu bu miktarın 3-3,5 litreye çıkarılması gerekebiliyor. Oysa günlük hayattaki sıvı tüketimimizde bu ölçülerin yarısına bile yaklaşamadığını çoğu zaman fark etmiyoruz. Yaşlılarımızda ise bu sorun daha yaygın. Bu durum ne yazık ki böbrek sağlığını olumsuz etkiliyor.” dedi.

“GAZLI VEYA ŞEKER İLAVE EDİLMİŞ İÇECEKLER SU İHTİYACINI GİDERMEZ”

Susuzluğu gidermek ve vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için su, ayran, maden suyu, açık çay gibi içeceklerin mutlaka tüketilmesi gerektiğinin altını çizen Erk, “Gazlı içecekler, şeker ilave edilmiş meşrubatlar, kremalı ve aromalı soğuk kahveler ise anlık bir ferahlık sağlamakla birlikte hem vücudun şeker dengesini bozar, hem de düşünüldüğü gibi vücudun sıvı ihtiyacını gidermez” uyarısında bulundu.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk
Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk

SU TÜKETİMİNİ KEYİFLİ HALE GETİRİN

Su tüketimini keyifli hale getirmek için limon, nane yaprağı veya meyve tanelerinin iyi birer alternatif olduğunu dile getiren Erk, şöyle konuştu:

“Sabah kalkınca oda sıcaklığında bir bardak suyla başlamak üzere günlük sağlıklı sıvı tüketimi alışkanlıklarına daha fazla özen gösterilmesi yerinde olacaktır. Böbreklerin sağlıklı çalışması için sıvı tüketimi alışkanlığının mutlaka edinilmesi ve sürdürülmesi gerekir. Su içmeyi keyifli hale getirmek için suya limon, taze zencefil, nane yaprağı, meyve taneleri ve çubuk tarçın eklenebilir.”

KÜRSEL ISINMA BÖBREKLERİ YAVAŞ YAVAŞ VURUYOR

2015 yılında Hindistan’ın Andhra Pradesh Eyaleti’nde meydana gelen sıcak dalgasında bir ay içerisinde 1400 çiftçinin aynı nedenlerle öldüğü belirlendi. Araştırmaya katılan bazı tarım çalışanlarının, ağrılarını azaltmak için bazı ilaçlar içtikleri belirlendi. Uzmanlar, özellikle ağrı kesicilerin böbrekler üzerindeki yükü arttırdığı görüşünde hemfikir.

Araştırmacılar, küresel ısınmanın böbrekler üzerindeki etkisinin hemen ortaya çıkmadığını, sıcaktan dolayı her geçen gün böbrek hasarının ve kas yıkımının adım adım geliştiğini söylüyor.

Sayfa Yükleniyor...