Kurşun çocukları zehirliyor

Ağır metal kirliliği, çocuklarda zihinsel gelişim geriliği, sakatlıklar ve bazı organların görevini yapmaması gibi ciddi rahatsızlara neden olabiliyor.

Anadolu Ajansı 18.09.2012 - 11:36

Kurşun çocukları zehirliyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Çan, ağır metallerin toksik etkili olduğunu, bu toksiklerin solunum, beslenme ve temas yolu ile insan vücuduna girerek zehirlenme oluşturduğunu söyledi.

Ağır metale maruz kalan çocuklarda en çok karşılaşılan sorunun kurşun zehirlenmesi olduğunu belirten Çan, ''Kurşun havaya karışıyor ve solunum sistemine çok fazla miktarda alınabiliyor. Hemen yüksek dozda kanda birikerek zehirli bir etki yaratmıyor ama yıllar içinde vücutta birikime yol açıyor'' dedi.

Kurşun zehirlenmesinde çoğunlukla belirtiye rastlanmadığını vurgulayan Çan, ''Eğer çocuk uzun zamandır kilo almıyorsa, her şey normal olmasına rağmen gelişiminde gerilik varsa, soluk benizli ve kansızlığı varsa, karın ağrısı gibi şikayetlerden bahsediyorsa bu durumda kurşun zehirlenmesinden şüphelenilmesi ve taramadan geçirilmeli'' dedi.

KIRTASİYE MALZEMELERİNE DİKKAT EDİLMELİ
Prof. Dr. Gamze Çan, okulların açılması ile birlikte ebeveynleri kırtasiye malzemeleri konusunda uyardı: ''Alınacak malzemelerde, azo boya ve kurşunlu boya ile riskli fıtratları ve kanserojen madde içermediğini belirten etiketlere dikkat edilmeli. Tüketici olarak daha bilinçli hareket etmek, bireysel anlamda yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri. Kaynağını bilmiyorsak ya da ekonomik anlamda sağlıklı ürünlere ulaşamıyorsak, eskiden annelerimizin, büyüklerimizin bize yaptığı gibi çocuklarımıza kendimiz oyuncak yapalım. Bezlerden dikerek, içini kendimiz doldurduğumuz daha güvenli, en azından içerik maddesini bildiğimiz şeylerle çocuklarımızın temas etmesini sağlayabiliriz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...