Kürtaj yasaksa, internetle çocuk düşürülüyor

Kürtajla ilgili kısıtlamaların olduğu bazı ülkelerde kadınların, evlerinde düşük yapmak için internetten ilaç satın aldığı bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.12.2008 - 19:42

İngiliz haber kuruluşu BBC’nin haberinde, 70’i aşkın ülkede kadınların, çocuk düşürmek için kullanılan ilaçları, öncelikle ‘Women on Web’ internet sitesini kullanarak temin ettiği ve bu sitenin, tehlikeli düşükle ilgili sorunların giderilmesine yardımcı olabileceğini savunduğu bildirildi.

İngiliz Doğumbilim ve Jinekoloji dergisi, internetten bu amaçla alışveriş eden 400’den fazla kadının yaklaşık yüzde 11’inin, bu ilaçları aldıktan sonra ilaçların düşüğü tam anlamıyla yapamaması veya aşırı kanama yüzünden cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymuş olduğunun görüldüğünü açıkladı.

Women on Web kullanıcılarıyla yapılan araştırma, bu ilaçların siparişini veren kadınların yüzde 8’inin ilaçları kullanmadığını ortaya koydu. Anket yapılan yaklaşık 200 kadının yüzde 58’i, bu yolla düşük yaptığı için minnet duyarken, yüzde 31’inin gerilim yaşadığı, ancak deneyimi kabul edilebilir bulduğu görüldü.

Kürtaj karşıtları bu tür internet sitelerinin varlığını, “gerçekten çok endişe verici” bulurken, Women on Web sitesi, bu ilaçları kürtajın katı bir biçimde kısıtlandığı ve 9 haftadan daha az süredir hamile olduğunu açıklayan kadınlara satıyor.

Siteyi Tayland’da, gebeliğinin kendi yaşamını tehdit ettiğini öğrendiğinde kullanan Amerikalı bir kadın, üzerinde doktorun imzası bulunan, tüm belgeleri tam olan ve düzgün bir biçimde paketlenen ilaçların gümrükten geçerek eline ulaştığını belirterek, bunları kullandığında gebeliğin üç ya da dördücü haftasında olduğunu ve düşüğü kolay atlattığını söyledi.

Kuzey İrlanda Aile Planlama Derneğinin başkanı Audrey Simpson da, bu internet sitesinin çok yardımcı ve saygın olduğunu belirtti, ancak kendilerinin yasalar çerçevesinde hareket etmek zorunda olduklarını, Kuzey İrlandalı kadınların dolandırıcılık yapan sitelere erişmesinden endişe ettiklerini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...