Muğla Milas'a bağlı Selimiye Beldesi'nde oturan Bafa Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü, evli ve 2 çocuk babası İlyas Yıldız, cuma günü yüksek ateş, burun akıntısı ve şiddetli yorgunluk şikayetleri ile 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi acil servisine getirildi. İlk müdahalesi yapılan Yıldız, daha sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Ancak burada yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yıldız, önceki gün Selimiye'de toprağa verilirken, aynı gün akşam saatlerinde bu kez kızı Begüm Yıldız benzer şikayetlerle 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ağır gribal enfeksiyon teşhisi ile hastaneye getirilen Begüm Yıldız'a acil serviste Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Turcen Konya Dönmez müdahalede bulundu.

İlişkili Haberler


Begüm Yıldız'da da bir gün önce ölen babası İlyas Yıldız'a benzer bulguların yer alması hastanede alarm verilmesine neden oldu. Genç kız da Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Kuş gribi şüphesi üzerinde durulduğu öne sürülürken, hastane yetkililerince Sağlık Bakanlığı'na da konuyla ilgili bilgi verildi. Başta acil servis olmak üzere bazı servislerin tahliyesi sağlandı.

75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Ziyanur Başer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yıldız'ın yüksek ateş, halsizlik ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvurduğunu söyledi. Başer, ''Hastanın durumundaki kötüye gidiş ve viral pnömani ve ARDS ön tanısı ile etyolik araştırma ve tedavisi için ambulans helikopterle İzmir Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne saat 12.45'te sevk edildi. Hasta aynı gece saat 04.00'da yaşamını yitirdi'' dedi.

Yıldız'ın 22 yaşındaki kızının da aynı şikayetler üzerine hastaneye başvurduğunu belirten Opr. Dr. Başer, ''Hasta ileri tetkik ve tedavi amacıyla İzmir Suat Seren Göğüz Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmiştir. Aynı aileden benzer klinik tabloda 2 hasta olması nedeniyle durum Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Dairesine ve Ankara Hıfzıssıhha Merkez Laboratuvarı'na gönderilmiş olup sonuçları beklenmektedir. Tetkik sonuçları geldikten sonra en doğru bilgileri vereceğim. Şu ana kadar hastalarla yakın temasta bulunan sağlık çalışanlarıyla birlikte toplam 19 kişiden numune alınmıştır. Bu numuneler tahlile gönderilmiştir" diye konuştu.

Acil bölümüne, önemli durumlar dışında hasta kabul edilmedi. 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Ziyanur Başer ve Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlusu Dr. Duygu Sarı da hastaneye gelerek kriz koordinasyonunu sağladı.

Dr. Dönmez, "Begüm Yıldız'a tüm müdahalelerimizi yaptık. Ama ağır gribal enfeksiyon geçiren hastamızı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne sevk etmeyi uygun gördük. Begüm aynı aileden aynı şikayetlerle gelen ikinci kişiydi" dedi.

İzmir'e sevk edilen Begüm Yıldız'ın durumunun iyiye gittiği öğrenildi.