Lazer epilasyonda mevsim önemli

Lazer epilasyonun sonbahar, kış veya ilkbahar mevsiminde uygulanması gerekiyor. Çünkü bu mevsimlerde güneşin zararlı ışınlarından korunmak mümkün oluyor.

04.03.2013 - 10:54

Lazer epilasyonda mevsim önemli

Lazer epilasyonun istenmeyen tüylerin önlenmesinde ve giderilmesindeki en etkili yöntemlerden olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur uygulamanın, açık tenli ve koyu renk tüyleri bulunan kişilerde etkili olduğunu söyledi.

“Lazer başlıca 4 rengi göremez. Bunlar beyaz, gri, sarı ve kızıl renkteki çok ince tüylerdir” diyen Öznur, uzun dönem sonuçları yüz güldürücü olduğu için son yıllarda erkekler tarafından da tercih edilen lazer epilasyon hakkında merak edilen soruları şöyle yanıtladı:

Kadınlar en çok hangi bölgelere uygulama yaptırıyor?
Lazer epilasyon kadın vücudunun tamamına uygulanabiliyor. En çok tercih edilen bölgelerin başında yüz, kol altı, bikini ve bacak bölgeleri geliyor.

Erkekler epilasyonda en çok hangi bölgeleri tercih ediyor?
Erkekler lazer epilasyon tedavisine genelde aşırı tüylenme şikayeti ile başvuruyor. Dolayısıyla erkeklerde epilasyon sıklıkla sakal üstü, sırt, omuz, göğüs, ense ve boyun bölgelerinde uygulanıyor.

Epilasyonun etkili olabilmesi için gerekli koşullar neler?
Lazer epilasyonda en iyi sonuçlar koyu renkli tüylere sahip ve açık tenli kişilerde alınıyor. Bunun sebebi lazer enerjisinin kıla rengini veren koyu renkli pigment tarafından tamamen emilebilmesidir. Çok ince ve çok açık renkli tüyler (beyaz, gri, sarı veya kızıl) prensip olarak lazer epilasyon tedavisine iyi cevap vermiyor. Ancak günümüzde lazer teknolojisinin gelişmesi ile birlikte farklı ten ve tüy rengi kombinasyonlarına sahip kişilere de güvenle lazer epilasyon uygulanabilirken, başarılı sonuçlar da alınabiliyor. Örneğin ince kıllarda, koyu tenlilerde, yüz bölgesinde, sırt, omuz kol gibi derin yerleşimli tüylerin olduğu bölgelerde daha etkili olan farklı bir lazer epilasyon yöntemini tercih ediyoruz. Genital, koltuk altı ve bacak gibi bölgelerde ise yine farklı bir cihazla çalışıyoruz.

Lazer epilasyonun yapılamayacağı durumlar var mı?
Vitiligo, sedef gibi bazı deri hastalıkları olan bireylere, 18 yaş altındakilere, uygulamadan önce solaryum ve güneşlenmeye bağlı yoğun bronzlaşma veya yanık gelişmiş hastalara, son 6 ay içerisinde akne ilacı kullananlara lazer epilasyon uygulaması tavsiye edilmez.

En çok esmerlerde etkili olduğu söyleniyor...
Bu yanlış bir düşünce. Cilt rengi açık olanlarda ve kılları koyu olanlarda daha etkilidir. Bronz tenli kişilerde ise lazer epilasyon renkleri normale dönene kadar uygulanmaz. Koyu tenli kişilerde lazer epilasyon yapılırken doz ayarlamasında çok dikkatli olunmalıdır. Lazer enerjisi kıl köküne ulaşmadan ciltteki melanin tarafından emilebilir. Bu da yanık ve leke oluşumuna neden olabilir. Bronzlaşmış olanlar, lazer epilasyondan daha iyi sonuç alabilmek için güneşlenmeye bir süre ara vermeli ve ten renklerinin açılmasını beklemelidir.

Lazer epilasyondan sonra tüylerin tekrar çıkma riski nedir?
Lazer epilasyon ile jilet, ağda ve epilatör yöntemlerine göre çok daha kalıcı, konforlu ve hijyenik sonuçlar elde edilir. Belli aralıklarla birbiri ardına uygulanan seanslar sonucunda tüylerin yüzde 90–95’i kalıcı olarak tahrip olabilir. Sadece çok az miktarda çok ince ve çok açık renkli tüyler kalabilir. Belli aralıklarla tekrarlanan seanslar sonrasında cilt ve kıl yapısının uygun olması halinde uygulama yapılan bölgedeki kılların kadınlarda yüzde 70-90'ı, erkeklerde ise yüzde 60-80'i kalıcı olarak temizlenir. Geriye kalan kıllar ise ince, açık renkli ve kozmetik önemi az olanlardır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...