Yüzündeki lekeden kurtulmak için 7 ameliyat olacak

Ruby Ashby, 500 bin çocuktan birinde görülen bir hastalıkla dünyaya gözlerini açtı. Yüzünün yarısını kaplayan siyah, tüylü bir doğum lekesi ile doğan minik kızın, bu lekeden kurtulmak için 7 kez ameliyat masasına yatması planlanıyor.

ntv.com.tr 30.12.2015 - 12:29 | Son Güncelleme : 30.12.2015 - 12:45

Yüzündeki lekeden kurtulmak için 7 ameliyat olacak

Avustralya'nın Towradji kentinde doğan Ruby Ashby konjenital melanositik nevüs hastalığından muzdarip. Hürriyet'in Daily Mail'e dayanarak verdiği habere göre küçük kızın yüzündeki kıllı ve siyah lekenin okula başlamadan önce giderilmesi planlanıyor. Kapsamlı bir ameliyat geçirecek olan Ruby'nin ilk operasyonu 12 Ocak'ta yapılacak.

YEDİ KEZ AMELİYAT MASASINA YATACAK

Küçük kızın ameliyatında doğum lekesinin altına içinde tuzlu su bulunan silikon yerleştirilecek ve birkaç hafta boyunca şişirilecek.

Minik Ruby doğum lekesinin tamamen giderilmesi için yedi operasyon geçirecek. Ruby'nin sağ kaşını bu ameliyat sonucu kaybetmesi bekleniyor. Bu yüzden küçük kıza 8 yaşına geldiğinde doku nakli yapılması planlanıyor.

KONJENİTAL MELANOSİTİK NEVÜS NEDİR?

Konjenital, doğumsal olan anlamına geliyor. Melonosit herkesin saçında ve cildinde bulunan ve melanin pigmentini sağlayan hücrelere verilen isim. Nevüs ise ben veya doğum lekesi anlamına geliyor. Üzerlerinde kıl olanları “Dev kıllı ben” olarak da tanımlanıyor.

Sayfa Yükleniyor...