Longan (Ejderha gözü) meyvesi nerede yetişir? Longan meyvesi nasıl yenir?

Antalya’nın Alanya ilçesinin tropikal iklime sahip olması nedeniyle longan meyvesi yetiştirilmeye başlanmıştı. Ejderha gözü olarakta bilinen tropik meyvenin fiyatı da dudak uçuklatıyor. Peki, longan (ejderha gözü) meyvesi nasıl yetiştirilir? İşte, longan meyvesine dair detaylar...

ntv.com.tr 30.09.2020 - 10:19

Longan (Ejderha gözü) meyvesi nerede yetişir? Longan meyvesi nasıl yenir?

Tayland’ın kuzey kesiminde önemli bir ticari mahsul olan bu nedenle ihracat için yerel ürün haline gelen longan üretimi, birçok Avrupalı tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamak için iyi bir fırsat sunuyor.

Güney Çin'e ait yerel bir tropikal ağaç olarak bilinen longan meyvesi tropikal iklim özelliğini taşıması, tropikal meyve ağaçlarının bölgeye iyi adapte olması, iyi ürün vermesi ve diğer ürünlere göre gelirinin yüksek olması Alanya'da da üretilmeye başlandı.

LONGAN (EJDERHA GÖZÜ) MEYVESİ NEDİR?

İlgi çekici bir subtropikal meyve olan longan genellikle taze halde tüketilir. Çin’de çoğunlukla şurup veya dehidrasyonla konserve edilerek korunuyor. Longan meyvesinin dış kabuğu açık kahverengi olup, içi beyaz, yarı şeffaf renkte, sulu ve tatlı bir aroması bulunuyor.

Çin halkı arasında popüler olan longan meyvesi potasyum ve bakır yönünden iyi bir kaynak oluşturuyor.

LONGAN (EJDERHA GÖZÜ) MEYVESİ NASIL YETİŞİR?

Longan, bir metreye nadiren ulaşan gövde çapıyla, genelde 6-12 metre boylarında, ancak 40 metreye kadar ulaşanları da bulunan, yapraklarını dökmeyen, yuvarlak taçlı bir ağaç.

5 mm’den kısa saplı, 6-15 cm uzunluk ve 2,5-5 cm genişlikte, eliptik, ilk çıktıklarında bordo-koyu kırmızıyken sonradan üst yüzü parlak yeşil, alt yüzü hafif tüylü ve grimsi yeşile dönen, karşılıklı 2-6 çift yaprakçıktan oluşan, 15-30 cm uzunluktaki birleşik ve almaşık yapraklar oldukça yoğun bulunuyor.

Dal uçlarında 40 cm’lik gevşek salkımlar halinde, boyu ancak 6 mm’ye varan beyazımsı-sarı, bol bal verici çiçekler açıyor. Longan ağacının çiçeklerinden üretilen balın aranılan bir ürün olduğu biliniyor.

LONGAN (EJDERHA GÖZÜ) MEYVESİ FAYDALARI

  • Kalp ve tansiyon rahatsızlıkları
  • Uyku problemleri
  • Yağ yakımı ve kilo kaybı
  • Güçlü bir antioksidan 
  • Bağışıklık sistemini güçlendirme
  • Sindirim kolaylığı sağlama
  • A, B1, B2, B3, C vitaminleri, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, manganez, demir, çinko mineral ve oligo elementleri, malik ve sitrik asitler yönünden zengin
  • Çarpıntı
  • Hafıza kaybı
  • Baş dönmesi

Sayfa Yükleniyor...