Magnezyum eksikliği hangi sorunlara yol açabilir?

İnsan vücudu için en önemli minerallerden biri olarak kabul edilen magnezyum, asit-baz dengesini düzenlemekten, kas ve sinir sisteminin çalışmasına kadar birçok fonksiyonda rol oynuyor. Vücutta mağnezyumun eksik olması ise ciddi sorunlara davetiye çıkarıyor. Psikolojik rahatsızlıklar, kalp hastalıkları, astım ve Alzheimer bu sorunlar arasında yer alıyor.

ntv.com.tr 26.04.2019 - 09:10

Magnezyum eksikliği hangi sorunlara yol açabilir?

Magnezyum eksikliğinin fizyolojik olduğu kadar psikolojik sorunları da beraberinde getirerek yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirten Avrasya Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doktor İsmail Çelik, magnezyumun vücut için gerekli minerallerden biri olduğunu aktardı ve magnezyumun işlevi hakkında şunları söyledi:

“Vücuttaki asit-baz dengesini düzenleyen magnezyum, kas ve sinir sistemi için kalsiyumla birlikte olmazsa olmazdır. Tüm bunların yanı sıra kan basıncını düzenleyen, damar elastikiyetini sağlayan magnezyum hücre yenilenmesinde de görev alır. Beden ve beyin sağlığı için belirleyici bir rol üstlenen magnezyumun eksik olması durumunda ise çeşitli sorunlar meydana gelir. Hipomagnezemi olarak da adlandırılan bu durum, yorgunluktan kas ağrıları ve hatta astıma kadar birçok sağlık probleminin sinsi sebebi olarak görülür.”

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR?

Magnezyum eksikliğinin en büyük nedenlerinden birinin, beslenme tarzı olduğunu söyleyen Çelik, giderek artan fast food tarzı beslenme, hazır ve paketlenmiş gıdalara olan ilgi ile içme sularındaki magnezyum oranının düşürülmesi gibi nedenlerin eksikliğe yol açabildiğini söyledi.
 
KRAMPLARIN NEDENİ OLABİLİR!

Magnezyum eksikliğinin en tipik belirtisinin, kaslarda meydana gelen seğirme ve kramplar olduğunu ifade eden Doktor İsmail Çelik, “Magnezyum eksikliğine bağlı olarak gelişen kramplar ve kas seğirmeleri kişinin hiç beklemediği bir anda gelebilir ve ciddi ağrılara yol açabilir. Takviye edildikçe şikayetler azalsa da söz konusu yaşlılar olduğunda yapılan takviyeler sorunların çözümü için yeterli gelmeyebilir” dedi.

HUZURSUZ BACAK SENDROMUNUN ARKASINDAKİ GİZLİ SEBEP

Kişinin dinlenme pozisyonuna girdikten kısa bir süre sonra her iki bacakta da uyuşma, karıncalanma, yanma, ürperme, çekilme gibi şikayetlerin oluşması durumunun huzursuz bacak sendromu olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı, “Özellikle de gece artan şikayetler kişinin uyuyamamasına ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Huzursuz bacak sendromunun gelişmesinde birçok neden olabilir ancak en önemli sebeplerden biri magnezyum eksikliğidir. Eğer kişiler gece uyutmayan ağrı şikayetleri yaşıyorsa mutlaka kan tahlili yaptırarak magnezyum değerlerine baktırmalıdır” dedi ve magnezyum eksikliğinin diğer belirtilerini şöyle sıraladı:  

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ BU ŞİKAYETLERE DE NEDEN OLABİLİR

- Kalp çarpıntısı.
- Mide krampları.
- Yorgunluk.
- Uyku bozuklukları.
- Migren ağrıları.
- Denge bozukluğu.
- Vücutta seğirme ve tikler.
- Yüksek tansiyon.
- Dikkat eksikliği.
- Öfke kontrolünü sağlamada zorluk çekme.
- Unutkanlık.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇABİLİR?

Magnezyum eksikliğinin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini, tedavi edilmediğinde ise birçok hastalığa zemin hazırladığını dile getiren Doktor Çelik, o hastalıkların da şunlar olabileceğine işaret etti.

- Psikolojik hastalıklar.
- Kalp hastalıkları.
- Metabolik ve nutrisyonel hastalıklar.
- Astım.
- Parkinson.  
- Multipl skleroz.
- Alzheimer.
 - Depresyon.
- Osteoporoz.

Magnezyum eksikliğinin giderilmesindeki adımlardan birinin doktorun vereceği takviyeler olduğunu söyleyen Çelik, “Eğer durum çok daha ciddiyse takviyeler tablet şeklinde değil doğrudan damardan verilir. Eksikliğin giderilmesinde kişiye de büyük iş düşmektedir. Tedavide doğru beslenme belirleyici bir rol üstlenmektedir” diyerek magnezyum eksikliğini gidermek için tüketilmesi gereken besinleri;

- Badem,
- Bitter çikolata,
- Yer fıstığı,
- Tohumlar,
- Fındık,
- Kakao,
- Fasulye,
- Kepekli tahıllar,
- Avakado olarak sıraladı.

Sayfa Yükleniyor...