Mangalcılara Teksas'tan iyi haber

Teksas Üniversitesi Kanser Merkezi'nin 'Sağlıklı Mangal' raporunda, kanserden korunmak için mangal keyfine yönelik öneriler yer alıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.07.2009 - 12:38

Mangalcılara Teksas'tan iyi haber

Türklerin açık hava toplantılarının ve tatil günlerinin vazgeçilmez etkinliği mangal keyfini, damak zevkini bozmadan, küçük değişiklik ve hilelerle sağlıklı bir öğüne dönüştürmek mümkün.

Uzmanlara göre, uzun yıllar sağlık problemi yaşamadan mangal keyfi sürmek isteyenler, öncelikli olarak tükettikleri et miktarını azaltmak zorunda.

ABD'nin en çok et tüketilen eyaleti olan Teksas'ta bulunan Teksas Üniversitesi Kanser Merkezi'nin internet sitesinde yayımlanan 'Sağlıklı Mangal' raporunda uzmanlar, sofraya et ve et ürünlerinin yanı sıra, mangalda pişirilmiş farklı sebzelerin de eklenmesini öneriyor.

Bir öğünde etin çok ağırlıklı yer almasının sağlıklı olmadığına, sebze tüketiminin, başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünü vücuttan uzak tuttuğuna işaret eden uzmanlar, ''tabaktaki et miktarını biraz azaltıp, közde soğan, patlıcan, patates, kabak gibi sebzeleri dahil etmenin iyi bir başlangıç olacağını'' belirtiyorlar.

Uzmanların ikinci önerisi ise kırmızı et tutkunlarının zaman zaman tavuk ya da balık gibi daha sağlıklı etleri deneyerek mangal yapmaları.
         
DUMAN OLAN YERDE KANSER VARDIR        
Tüketilen et miktarının azaltılması ve çeşitlendirilmesine ek olarak, bazı farklı pişirme yöntemleri kullanarak kanserojen maddelerden uzak kalınabileceğinin ifade edildiği raporda, Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsünün hangi türden olursa olsun, yanan etin kanserojen maddeleri açığa çıkardığı yönündeki uyarısı da hatırlatılarak, etin yanmamasına dikkat edilmesi uyarısında bulunuluyor.

ETİ ÖNCEDEN PİŞİRİN, MANGALI İYİ TEMİZLEYİN
Teksas Üniversitesi raporunda, kanserojen maddelerden korunmak için şu önerilere yer veriliyor:
''Et yerine balık tercih edin. Balık et ve tavuğa göre daha az yağ içerdiğinden, ateşe damlayan yağ ile açığa çıkan kanserojen madde de az olur. Ayrıca, mangalda pişmek için daha az zaman gerektiren balık, sağlık açısından da avantaj sağlar.

Önceden Pişirin. Mangal üzerinde uzun süre yüksek ateşte kalan gıdalarda kanserojen madde açığa çıkar. Etinizi mangala atmadan önce beş dakika pişirirseniz, lezzetinden ödün vermeden, potansiyel tehlikelerden uzak durmayı başarırsınız.

Mangalınızı hafifçe yağlayın. Mangalı biraz yağlamak, zararlı maddelerin ete yapışmasını engellediği gibi, et ya da balığın parçalanmasını da önler. Isıyı düşürün. Kömür kullanımında çok yüksek ateşi tercih etmemek, yanan kömür ile üzerine konulan ürün arasında mesafe bırakmak, küçük önlemler olarak görülse de sağlık açısından büyük fayda sağlıyor.

Mangalınızı iyi temizleyin. Mangalınızı her kullanımdan sonra çok iyi temizleyerek, oluşmuş kanserojen maddelerin bir sonraki yemeğinize aktarılmasını önlemiş olursunuz.''

Sayfa Yükleniyor...