Manisa'da 6 hasta  neden öldü?

Manisa Devlet Hastanesi’ne başvuran 16 kişiden 6’sının şüpheli ölümü araştırılıyor. Hastane doktoru Doç. Dr. Selma Tosun, ilk bulgulara göre enfeksiyon olmadığını belirterek, “Salgın yok” dedi.

Haberler 25.08.2010 - 11:03

Manisa'da 6 hasta  neden öldü?

Manisa Devlet Hastanesi'ne 12-20 Ağustos tarihleri arasında ateş, bilinç değişikliği ve vücutta döküntü şikayetleri ile 16 kişi başvurdu.

Bu hastalardan 6’sı şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.

Ölüm nedenleriyle ilgili araştırma sürerken, “Batı Nil Ateşi” isimli hastalıktan şüpheleniliyor.

Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Komitesi Başkanı Uzman Doç. Dr. Selma Tosun, yaptığı basın açıklamasında, son 15 günden sıcak çarpması nedeniyle hastaneye başvuruların arttığını söyledi.

Bu hastalar arasında bilinç kaybı, baygınlık ve havale geçirenler bulunduğunu, bazılarında bu durumun ciddi şekilde görüldüğünü ve ilerlediğini anlatan Doç. Dr. Tosun, şöyle konuştu:

''Acaba bunlarda bir enfeksiyon hastalığı var mıdır diye buna yönelik çalışmalar, araştırmalar yapıldı. Bu yeni yapılan bir şey değildir. Yıllardan bu yana şüphelendiğimiz zaman hastalardan bir takım örnekler alırız, Bakanlığına, Hıfzısıhhaya göndeririz. Yani bu ekstra, olağan dışı bir şey değil. Şu ana kadar ilk bakılan tetkiklerde de enfeksiyonu düşündüren herhangi bir bulgu saptanmadı, rastlanmadı. Bu yüzden panik yapacak bir durum yok.''

Doç. Dr. Tosun, yaşanılan durumun ''salgın'' olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, şöyle devam etti:

''Salgın hastalık demek, tüm kişileri yaygın bir şekilde etkileyen bir şeydir. Böyle 3-5 kişinin veya 10-15 kişinin olacağı salgın çok beklediğimiz bir şey değildir. Sonuçta biz enfeksiyon hastalıkları açısından konuşuyoruz. Çok sayıda vakanın olması beklenirdi.

Bizi çok sevindiren bir başka durum, hastalarımızı bir kısmı servise çıktı. Bir kısmı da taburcu edildi. Tekrar söylüyorum, hiç birisinde bir enfeksiyon bulgusuna rastlanmadı. Ama nedir? Biz bunların tahlillerini takip ediyoruz, belli düzenli aralıklarla bakılması gereken kan tetkikleri var. Onlar da izlenecek. Uzun vadede şimdiye kadar bizim bölgemizde 'bilmediğimiz bir şey var mı, bilelim' diye. Bir salgın hastalık söz konusu değil, esas bizi sevindiren şey, hastalarımızın bir çoğu toparlanıyor olması ve son 6 gündür hiçbir yeni vakamızın olmayışıdır. Bir salgın olsaydı, vaka sayısı giderek artacaktı. Ama biz yine de hassas davranıyoruz. Yüksek ateşi, baygınlığı ya da benzer bulguları olan kişileri daha yakından izliyoruz. Olay bundan ibarettir.''

Doç. Dr. Selma Tosun, benzer hastalıkların, sivrisinekler gibi canlılarla insanlara bulaşabildiğini, yakın zamanda Yunanistan'da da benzer bir hastalığın görüldüğünü söyledi.

Doç. Dr. Tosun, hastalardaki bazı bulguların bu yönde benzerlik göstermesi nedeniyle konunun Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi tarafından araştırıldığını belirterek, ''Şu an için kesinleşmiş, netleşmiş bir şey yok. Çıkan ilk sonuçlar da menfi yönde'' dedi.

Sivrisineklerden kaynaklı bir bulaşma olması ihtimalinin zayıf olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tosun, ''Eğer sivrisineklerden dolayı olsaydı bunun çok daha yaygın olması gerekirdi. Ama yine de sivrisinek mücadelesi, haşeratlarla mücadele ve hijyen önemli. Biz hep el yıkamayı ön planda tutarız'' diye konuştu.

Doç. Dr. Tosun, vatandaşlara sıcakta çok fazla dışarıda kalmamaları ve bol sıvı almaları tavsiyesinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamayla Manisa Devlet Hastanesi’ne 12 Ağustos tarihinden itibaren ateş, trombositopeni, bilinç değişikliği ve döküntü şikayetiyle başvuran 16 hastadan 6'sının hayatını kaybettiği bildirilmişti.   

Sayfa Yükleniyor...