İlişkili Haberler

Günlük hayatta topluma açık kullanım alanlarından enfeksiyon kapılabildiğine dikkat çeken Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Onur Ural, bu nedenle ciddi hastalıklarla baş etmek durumunda kalınabileceğini ifade etti.

Dikkat edilmediğinde ortak kullanım alanlarının çok önemli sağlık problemlerine yol açtığını anlatan Ural, enfeksiyon riski taşıyan yerlerden birinin de alışveriş merkezleri olduğunu dile getirdi.

Merdiven korkuluklarının da riskli olduğunu bildiren Ural, tuvaletten çıkan veya aksıran kişilerin elini yıkamadan buraya dokunması durumunda yayılan mikrobun, hastalığa yol açabileceğine işaret etti.

ALIŞVERİŞ ARABALARINI KULLANDIKTAN SONRA ELLERİNİZİ YIKAYIN

Market arabaları ve sepetlerin de bu açıdan riskli olduğunu aktaran Ural, bu malzemelerin plastik yüzeylerinin mikrop tutucu özellikte olduğunu belirtti. El hijyenine vurgu yapan Ural, "Bu arabalar kullanıldıktan sonra eller yıkanmazsa, ciddi enfeksiyonlara neden oluyor" şeklinde konuştu.

"TOP HAVUZLARI DA RİSK TAŞIYOR"

Çocuklarını hastalıklardan korumaları konusunda ailelere uyarılarda bulunan Ural,"Özellikle çocukların oynadıkları top havuzları ciddi risk taşıyor. Çünkü daha önce veya o anda aksıran, ishali ve sarılığı olan bir çocuk orada oynamış olabilir. Çocuklar o topları ağızlarına götürüyor. Onların güvenli olup olmadığı mutlaka denetlenmeli. O toplar için özel bir temizlik gerekiyor. Normal suyla yıkamak yeterli değil. Bazen çamaşır suyuyla yıkayıp durulamak gerekiyor ama çamaşır suyunun kokusu da çocukları rahatsız ediyor. Bu nedenle oyun alanları çok sık temizlenmiyor. Çocukların o alanlarda oynamasına karşıyım" ifadelerini kullandı.