Masaj yaptırmak zayıflatır mı?

Daha çok iş hayatının stresinden arınmak, sırt ve baş ağrılarından kurtulmak için tercih edilen masajın kilo vermede de etkili olduğu yönünde bir kanı var. Peki kan ve lenf dolaşımını artıran masaj zayıflamada rol oynar mı?

ntv.com.tr 05.02.2018 - 11:15

Masaj yaptırmak zayıflatır mı?

Metabolik sendromlar, düzensiz beslenme ve hareket eksikliği insanları şişmanlatıyor ve ideal kilosuna ulaşmak isteyenler birçok farklı yöntemi uyguluyor. Genellikle stres ve sırt ağrıları için tercih edilen masajın da kilo vermede etkili olduğu söyleniyor.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, masaj yaptırmanın genel olarak sağlık üzerine olumlu etkileri olduğunu, örneğin düzenli masajın sırt ağrılarını azaltmadaki etkisinin bilimsel olarak kanıtlandığını söylüyor.

Doğru masaj ile sırt ve bel bölgesindeki ağrılar azaltılarak, duruş bozukluklarının önlenebildiğini, migren dâhil baş ağrılarının azalarak uyku kalitesinin arttığını belirten Temizgönül, kan ve lenf dolaşımını artıran masajın ödem ve şişliklerin azaltılmasında faydalı olduğunu söylüyor ama masajın zayıflatmadığına vurgu yapıyor:

“MASAJIN ZAYIFLATICI ETKİSİ BULUNMAMAKTADIR”

“Masaj yaptıran kişi zayıflamak için daha aktif hareket edebilir fakat bunun sebebi zayıflatıyor olması değil, stresi ve kronik yorgunlukları azaltıp, kan dolaşımını artırıyor olmasındandır. Şunu altına çizerek vurgulamam gerekir ki masajın zayıflatıcı etkisi bulunmamaktadır. Yürüyüş gibi daha çok kalori yaktıran egzersizlerin tercihi çok daha yararlıdır. Sağlıklı yaşam alışkanlıklarımızın, hayatımızın bir parçası haline gelmesi gerekir.”

TOKLUK HİSSİ ÖNEMLİ!

İdeal kiloya ulaşmak için sık ve düzenli öğünlerle beslenin önemine dikkat çeken Temizgönül, iş yoğunluğundan dolayı uzun süre yemek yenilemediğinde, tokluk hissinin hemen algılanmadığını belirtiyor: 

“Ne kadar hızlı ve çok gıda tüketilirse tokluk hissi geç geleceği için, ihtiyaçtan fazla yemek tüketilir. Ölçüsüz yemekler de bizlere fazla kilolar olarak geri döner. O yüzden öğün atlamadan, yavaş ve sık çiğneyerek beslenmeyi öneriyoruz. Lifli, protein ve mineral yönünden zengin gıdalar, tüketildikten sonra uzun süre tok tutar. Ceviz ve kinoa gibi lif yönünden de zengin gıdaları, salatalarımıza az miktarda eklemek, bir sonraki öğünde yeme miktarımızı azaltacaklardır.”

OBEZİTE CERRAHİSİ SON SEÇENEK OLMALI

Hareket kabiliyeti azalmış, dizlerde fazla kilodan dolayı sorunlar yaşayan, metabolik sistemi bozulmuş obez kişilerin ise cerrahi yöntemlere başvurabileceklerini belirten Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı, ameliyatın son seçenek olması gerektiğine vurgu yaparak şöyle konuşuyor:  

“Obezite cerrahisini diğer seçeneklerden sonuç alınamadığında ya da sağlık durumunuzun ivedi kilo vermenizi gerektirdiği ciddi durumlarda düşünülmesi gerekir. Obezite cerrahisi; kısıtlayıcı ve emilim azaltıcı ameliyatlar olarak iki gruba ayrılırlar. Kısıtlayıcı ameliyatların başında Tüp Mide Ameliyatı gelmektedir. Kısıtlayıcı ameliyatlarda mide hacmi küçültülerek gıda ve dolasıyla kalori alımı azaltılır. Emilim azaltıcı ameliyatlarda ise gıdanın ince bağırsaklardan geçen mesafesi kısaltılır, gıdalardan alınan kalori miktarı azaltılmaktadır. Emilim azaltıcı ameliyatlar ise Mide Baypasları ve SADI ( Duodenal Switch) ameliyatıdır. Her ameliyat herkese uygun olmadığı için seçeneklerin kişiselleştirilmesi gerekir. Obezite cerrahisi olanlarda diyabet kaynaklı sorunların %92’sinin azaldığı, kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanan sorunların ise %59 azaldığını gösteren bilimsel yayınlar mevcuttur. Bu yüzden obezite cerrahisi, şeker hastalığı ameliyatı olarak da anılmaktadır. Sonuç olarak obezite günümüzde salgın boyuta ulaşmış olmasına rağmen, alınan önlem ve uygun tedaviler ile önlenebilen bir süreçtir.”

VİDEO: KEDİLİ MASAJ İLGİ GÖRÜYOR

Sayfa Yükleniyor...