'Mecburi hizmet kalkmamalı'

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, yan dal uzmanlığı sonrasında doktorların mecburi hizmetlerinin kalkması yönündeki talepleri ''olumlu karşılamadığını'' söyledi.

Anadolu Ajansı 17.10.2011 - 14:34

'Mecburi hizmet kalkmamalı'

Hekimler arasında yan dal uzmanlığı yapanların mecburi hizmet zorunluluğu ile ilgili değerlendirmede bulunan Özcan, yan dal uzmanlığı sonrasında mecburi hizmetin kalkması yönündeki talepleri ''olumlu karşılamadığını'' vurguladı.

''Bunu yapmak istemem'' diyen Özcan, ''Çünkü bence çok yüce bir iş yapıyorlar. Her ne kadar zorsa da, bunu yapan hocalarımızı omzumda taşırım. Hiçbir öğretim üyesinin bir yerden başka yerde görev yapmadığı bir ortamda hocalarımız 4 defa bu görevi yapıyorlar. Bundan üniversite hastanelerinin faydalanması söz konusu, onları üniversite hastanelerine kanalize edebilirsek... Sağlık Bakanımız, bu duruma olumlu bakıyor. Gaziosmanpaşa'da oldu. Yan dalcılara üniversite hastanelerinde mecburi hizmete Sağlık Bakanımız sıcak bakıyor. Sağlık Bakanlığı hastanelerinin sayısı çok fazla, onların da büyük ihtiyacı var, bizim de ihtiyacımız var'' diye konuştu.

''YÖK, ÖNERİDE BİRAZ GEÇ KALDI''
Özcan, Tam Gün Yasası ve üniversite hastanelerinde görev yaparken dışarıda muayenehanesi olan ya da başka bir yerde çalışan akademisyenlerle ilgili olarak ''YÖK'ün öneride bulunmakta biraz geç kaldığı'' eleştirisinde bulundu. ''Geç kaldım sayılabilir, öğrenmem 2 senemi aldı. 2 senede dinledim, seyrettim gözlemledim'' diyen Özcan, şöyle konuştu:

''YÖK biraz öneride bulunmakta geç kaldı. Bizim aslında öncesinde model sunmamız gerekir, ama bizim modelimiz yoktu. Zaten bütün sıkıntı bundan çıkıyor. Biz nasıl yapmak istediğimizi söylemedik, üzerinde çalışıyoruz. Bence biz üniversitedeki hocaları, üniversitede tutalım bir şekilde. Geri çağıralım mümkünse, o düzeni bozmayalım. Bizim başka kaynağımız yok doktor için. Vakıf üniversitelerinin tıp fakülteleri henüz o seviyede değil. YÖK açısından en önemli şey doktor yetişmesi ve ülkemizde doktora olan ihtiyacın karşılanmasıdır. Biz bir şeyi endişe ile karşılıyorsak, endişemizin kaynağı bu. Yoksa para meselesinin peşinde değiliz. 'Doktor 10 alıyor, ben 5 alıyorum' diye kendimi kötü hissetmiyorum. Çünkü zamanında benim hayatımı kurtarıyorlar. Ufacık bir müdahale ile beni hayata döndürüyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...