Türk asıllı ABD ’li doktor Mehmet Öz’ün desteklediği ve programında tanıtımını yaptığı yeşil kahve hapına ceza geldi. Federal Ticaret Komisyonu, kilo verdirme özelliğiyle tanıtılan hapın reklamlarının yanıltıcı ve asılsız olduğunu belirterek, firmanın müşterilerine 9 milyon dolar ödemesi gerektiğine hükmetti.

12 HAFTADA 10 KİLO VERDİRİYOR DEMİŞTİ

Radikal'in haberine göre Dr.Öz’ün birkaç yıl önce programında yeşil kahve çekirdeği gıda takviyesini tanıtmasının ardından, satışlarda patlama yaşanmıştı. Federal Ticaret Komisyonu, cezayı, programa çıkan ilacın pazarlamacılarından Lindsey Duncan ve Pure Health LLC ve Genesis Today şirketlerine kesti. Duncan, Mehmet Öz’ün programına çıktığında, hapların, 12 haftada spor yapmadan neredeyse 10 kilo verdirdiğini ve vücut yağında yüzde 16’lık bir azalmaya yardımcı olduğunu öne sürmüştü. Duncan, söylediklerinin bilimsel açıklamalarının olduğunu da iddia etmişti.

Federal Ticaret Komisyonu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Tabii ki yeşil kahve çekirdeği gıda takviyesinin bilimsel açıklaması şüpheliydi. Bu gıda takviyesinin Duncan’ın söylediklerini yaptığına dair hiçbir delil yok. Lindsay Duncan ve firmaları bu gıda takviyesi hakkında yanlış reklam yaparak milyonlarca dolar kazandı” denildi.