Meme kanseri riski %70'lere çıktı

Meme kanserindeki hızlı artış endişe yaratıyor. Dünyada 40 yaş altında meme kanseri olasılığı % 7 iken, Türkiye'de bu oran % 20'ye çıkıyor. 45 yaşından sonra ise oran % 70'lere dayanıyor.

Haberler 26.11.2013 - 13:09

Meme kanseri riski %70'lere çıktı

Meme kanserindeki artışa dikkat çeken Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Utkan, dünyada 40 ve altındaki yaşlarda meme kanseriyle karşılaşma olasılığının yüzde 7 iken, Türkiye'de bu oranın yüzde 17 ile yüzde 20 arasında olduğunu söyledi. Riskin özellikle 30'lu yaşlardan itibaren arttığına vurgu yapan Utkan, "45-50'lili yaşlarda oran yüzde 70'lere kadar çıkıyor" dedi.

Meme kanserini engellemenin tek yolunun, belli yaşlardan sonra tetkiklerin yapılması olduğunu söyleyen Utkan, özellikle genç kadınlarda meme kanseriyle ilgili belirtilerin mutlaka meme cerrahı bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Ailesinde birden fazla kişide, annede, kız kardeşte ya da teyzede meme kanseri varlığının tehdit oluşturabileceğini anlatan Utkan, kadınlarda görülen kanser türlerinin yüzde 25'inin meme kanseri olduğunu belirtti.

Tarama testlerinde hiçbir problem olmasa da kadının her ay kendi kendini muayene etmesini öneren Utkan, yıllık hekim muayenesi ve yaşa uygun görüntüleme taramalarının önemli olduğunu dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...