“Meme kanseri tedavi edilebilir sistemik bir hastalıktır”

Meme kanserinin tedavi edilebilir, sistemik ve kronik bir hastalık olduğunu belirten Cerrah Hamdi Koçer, “Bunun için tedaviye başlamadan önce hekim olarak elimizde bir planımız olmalıdır” dedi.

DHA 11.08.2018 - 13:22

“Meme kanseri tedavi edilebilir sistemik bir hastalıktır”

Meme kanserinin multidisipliner tedavi gerektiren bir hastalık olduğunu vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Hamdi Koçer, erken tanı ve uygun tedavi ile hastalıktan tamamen kurtulma şansı olduğunu söyledi, “Herkesin artık bildiği gibi erken tanı için yıllık kontroller çok önemlidir. Hastanın hiç bir şikayeti olmasa dahi yılda bir güvenilir bir yerde yapılan düzenli kontroller hastalığın çok erken evrede yakalanmasını sağlar” diye konuştu. Uygun tedavi için birinci koşulun kesin tanı olduğunu dile getiren Koçer, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“AMELİYATTAN ÖNCE ELİMİZDE KESİN BİLGİLER OLMALIDIR”

“İğne biyopsisi ile alınan doku örneğinin patoloji analizi sonucunda tanı dışında, o hastanın tümörüne ait başka parametreler de rapora yazılır. Örneğin tümör süt kanallarından mı yoksa süt bezlerinden mi kaynaklanmaktadır, hızla yayılmaya müsait midir, histopatolojik skoru nedir, hormon reseptörleri ve prognostik (sonucu belirleyen ve kanserin karakterini gösteren) testler nasıl çıkmıştır gibi... İğne biyopsisi ve elimizdeki kesin tanı raporu bu savaşın cephanesi gibidir, gerisi onu nasıl kullanacağınıza kalmıştır. İkinci koşul meme MR’ı, tüm vücut PET CT gibi ileri tetkikler gerekebilir. Elimizde kesin tanı ve bu tetkikler olduğunda, klinik muayene sonuçlarını da göz özünde bulundurup tedavi planı yapılır. Hastaya önce ameliyat mı, kemoterapi mi yapılacağına karar verilir. Yine buna göre meme koruyucu mu yoksa tüm memenin alındığı mastektomi mi yapılacağına önceden karar verir, hasta ile bu konuyu görüşür, bilgi veririz. Mastektomi yapılacaksa ne tür mastektomi olacak, meme rekonstrüksiyonu (yeni meme yapılması) hemen mi, sonra mı planlanacak bu kararlaştırılır. Yani hasta ve biz ameliyattan önce nasıl bir mücadeleye giriştiğimizi bilip buna göre hazırlıklarımızı yaparız. Meme kanseri ile mücadele bir hekim için, düşman ile savaşa tutuşmak gibidir. Öncesinde karşı tarafın özelliklerini, gücünü ve zayıf yerlerini bilmek ve ona göre nasıl bir yol izleneceğine karar vermek başarı için şarttır. Bu nedenle meme kanseri ameliyatı yapılacaksa önceden iğne biyopsisi ile elimizde patoloji raporu ve bu değerli bilgiler olmalıdır.”

MEME KANSERİ TEDAVİSİ NASIL PLANLANIR?

Genel Cerrah Koçer, meme kanseri tedavisindeki hazırlıkları ise şöyle aktardı:

“Son 10 yılda tüm dünyada ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılan sentinel lenf biyopsisi uygulaması vardır. Ameliyat öncesi verilen özel bir ilaç sayesinde koltukaltı lenfalarının durumunu ameliyat esnasında değerlendirir eğer metastaz yoksa boş yere bu lenf sistemini çıkartmayız. Bunun için önceden hastanın kesin tanısı elimizde olmalıdır. Ayrıca meme koruyucu ameliyatlar ve sentinel lenf biyopsisi yapmak için ameliyathanede mutlaka patoloji uzmanı olmalıdır. Elimizde önceden kesin teşhis varsa patoloji hekimini de davet etme şansımız vardır. Aynı seansta yeni meme yapılacak ise hastanın plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı tarafından görülmesi ve önceden hastaya bilgi vermesi gerekir. Benzer bir hazırlık da bu konu ile alakalı yapılır. Örneğin protez kullanılacaksa, uygun büyüklükte protezin önceden ameliyathanede hazır edilmesi gibi. Ameliyat öncesi yapılan bu yol planına hastayı daha sonradan takip edecek onkoloji hekimlerini de dahil etmek gerekebilir. Onlarında fikrini almak ve uygun tedaviyi planlarken daha sonra yapılacak olası kemoterapi ve radyoterapiyi de dikkate almak gerekir. Bütün bunlardan daha da önemlisi hasta hakları açısından baktığımızda hastanın kendisine yapılacak olan ameliyatın nedenlerini, ameliyat yöntemini ve bunun olası sonuçlarını önceden bilmek hakkına sahiptir.”

VİDEO: SİLİKONLA MEME BÜYÜTMEDE KANSER UYARISI

Sayfa Yükleniyor...