Meme kanserinde 10 yıl erken teşhis şansı

Bilim insanlarının geliştirdiği yeni cihaz ve kan testiyle, hiçbir belirti görülmese dahi  bir kadının meme kanserine yakalanıp yakalanmayacağı 10 yıl önceden belirlenebilecek.

28.06.2014 - 10:50

Meme kanserinde 10 yıl erken teşhis şansı

College London Üniversitesi'nden bilim insanları, meme kanserinde çevresel faktörlerin genlere verdiği zararı belirleyebilecek ilk meme kanseri tarama cihazını geliştirdi. Sabah'ta yer alan habere göre, bu tarama cihazı sayesinde uzmanlar, sigara ve alkol kullanımı, yeme içme alışkanlıkları, günlük hayatta alınan kimyasallar gibi faktörlerden dolayı zarar gören ve meme kanserine yakalanma riskini arttıran genleri gözlemleyebilecek. Ayrıca, yeni geliştirilen bir kan testi yardımıyla, hiçbir kanser belirtisi görülmese bile 10 yıl öncesinden kadınların göğüs kanserine yakalanıp yakalanmayacaklarını söylemek mümkün hale geliyor.

Uzmanlar bu kan testiyle, kişiye meme kanserine karşı önlem alabilmesi için uzun bir süre tanımış oluyor. Bu yeni tarama aracı ve yeni kan testi sayesinde uzmanlar, meme kanserinden kurtulmada en etkili yöntem olan erken teşhisle, kişi daha kansere yakalanmadan risk faktörlerini ortadan kaldırmak için tedaviye başlayabiliyor. Mevcut testlerle meme kanseri riskinin önceden belirlenmesi yüzde 10 oranında gerçekleştirilebiliyorken, yeni testler sayesinde bu oran yüzde 90'a çıkabilecek. Testlerden beklenen başarının elde edilebilmesi durumunda, meme kanserinden muzdarip olan kadın sayısında ciddi düşüşler yaşanabileceği tahmin ediliyor. İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre ülkede her yıl meme kanserine yakalanan kadınların sayısı 50 bin.

LÖSEMİ İLAÇLARI MEME KANSERİNDE DE ETKİLİ
Öte yandan İskoçya'daki Glasgow Üniversitesi'nden bir ekibin yaptığı araştırmaya göre, lösemi tedavisi için geliştirilen ilaçlar meme kanseri için de umut oluyor. Löseminin en yaygın olarak değiştirdiği genlerden olan RUNX1'in meme kanseri üzerindeki rolünü araştıran uzmanlar, bu genin meme kanserinde de aktif görev aldığını keşfetti. Böylece lösemi tedavisi için geliştirilen bazı ilaçların meme kanseri tedavisinde de etkili olabileceği ortaya çıktı. Araştırma PLoS One dergisinde yayımlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...