Meme kanserinde cerrahi yerine radyoterapi

Avrupa çapında yapılan araştırma, bazı meme kanserlerinde ameliyat yerine ışın ile tedavi edilebileceğini gösterdi.

19.06.2013 - 19:19

Meme kanserinde cerrahi yerine radyoterapi

Araştırmanın İngiltere ayağını oluşturan Gallerli uzmanların 5 bin kadın üzerinde yaptığı inceleme, bazı hastalar için daha az müdahaleci yöntemlerin ameliyat kadar etkili olabileceği sonucuna vardı.

Meme cerrahı Prof. Robert Mansel, bu sayede daha az kadının ek ameliyat olması gerekeceğini söyledi.

Araştırmada, radyoterapinin, koltuk altındaki lenf bezelerinin ameliyatla alınması kadar etkili olup olmadığına bakıldı. İngiltere'deki araştırmaları yürüten Cardiff Üniversitesi Tıp Fakültesi Kanser ve Genetik Enstitüsü'nden Prof. Mansel bunun önemli bir deneme olduğunu ve uygulamada değişim sağlayacağını söyledi.

Mansel şöyle devam etti: "Meme kanseri için ilk ameliyatı yaparken koltuk altındaki lenf bezesini de kontrol ediyoruz. Lenflere yayılma olmuşsa büyük bir ameliyatla bu bezelerin tamamını alıyoruz. Ama deneme sonucunda bu lenf bezelerini almanız gerekmediği, koltuk altına radyoterapi uygulamanın yeterli olduğu görüldü."

Mansel, kolda kanserin geri dönme olasılığının %1 olduğunu, ameliyat halinde de aynı riskin söz konusu olduğunu söyledi.

Mansel, ameliyat yerine radyoterapinin iyileşme sürecini daha olumlu kılacağını, daha az yan etkiye neden olacağını ve daha ucuz olacağını vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...