Meme kanserine aşı umudu

Fareler üzerindeki başarı insanlarda da tekrarlanırsa meme kanseri ortadan kalkabilir.

01.06.2010 - 10:21

Meme kanserine aşı umudu

Amerikalı bir tıp ekibi, meme kanserini önleyen bir aşının fareler üzerinde başarıyla denendiğini ve yeni aşamada insanlar üzerinde deneneceğini açıkladı.

Nature Medicine dergisinde yayımlanan çalışmayı yöneten Cleveland Clinic Learner Research Institute’dan imünolog (bağışıklık uzmanı) Vincent Tuohy, “Aşı, fareler üzerinde gösterdiği etkiyi insanlar üzerinde de gösterirse, bu anıtsal bir başarı olacaktır; meme kanserini ortadan kaldırabiliriz” dedi.

Ancak araştırmacılar, aşının yaygın olarak kullanılmasının daha yıllar alabileceği uyarısında bulunuyor.

Deneyde kullanılan aşı, meme kanseri tümörlerinin büyük çoğunluğunda bulunan bir proteini hedef alıyor.

Araştırmacılar genetik olarak kansere yatkın farelerin yarısına a-lactalbumin içeren aşıyı, öteki yarısına da bu antijeni taşımayan aşıyı uygulamışlar. Sonuçta a-lactalbumin aşılanan farelerin hiçbiri meme kanserine yakalanmazken, öteki gruptakilerin hepsinde hastalık gelişmiş.

ABD yetkilileri şimdiye kadar iki kanser aşısına ruhsat vermiş bulunuyor: Rahimağzı kanseri aşısı ve karaciğer kanseri aşısı. Ancak bu aşılar virüslere yönelik (rahim ağzı kanserine yol açan insan papilloma virüsü [HPV] ve Hepatit B virüsü [HBV]).

İNSANIN KENDİ HÜCRELERİNE YÖNELİK AŞI
Yeni aşının önemiyse, insan vücuduna yabancı bir maddeye karşı değil, insanın kendi hücrelerine yönelik olması. Çünkü kanser, insan hücrelerinin kontrolden çıkmış bir biçimde çoğalması demek. Yani işlerin ters gitmesi halinde aşının sağlıklı hücrelere de zarar vermesi olası.

Bu nedenle onkologlar, her ne kadar sonuçlar umut verici olsa da, bunun yalnızca bir ilk adım olduğunu, aşının insanlarda da etkili ve güvenli olduğunun belirlenebilmesi için geniş kapsamlı klinik deneylerin sonuçlarının beklenmesi gerektiğine işaret ediyorlar. Bu arada kadınların alkol tüketimini azaltmak, sağlıklı bir kiloda kalmak ve düzenli egzersiz gibi önlemlerle meme kanseri riskini azaltabileceklerine de dikkat çekiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...