Meme kanserine yeni tedavi umudu

Kemik erimesi tedavisinde kullanılan ilaçlar meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Araştırma ünlü bir tıp dergisinde yayınlandı. İlk deneyler hayvanlar üzerinde yapıldı, eğer insanlar üzerinde de aynı sonuç alınırsa, meme kanseri vakalarının azalması sağlanabilecek.

Haberler - NTV 26.06.2016 - 13:36

Meme kanserine yeni tedavi umudu

“Osteoporoz yani kemik erimesi ilaçları, meme kanserini önlemede etkili oluyor."

Bu tespitin yer aldığı araştırma, Amerikan Tıp Dergisi Nature Medıcıne’da yayınlandı.
Araştırma sonucunu değerlendiren Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Özlem Er, “Kemiklerin güçlenmesi için uyguladığımız ve denusumab dediğimiz bir ilacımız var. Bu ilaçla osteoporoz gelişimini hatta meme kanseri olan kadınlarda da kemik metastazlarını tedavi için kullandığımız bir ilaç. Ama aynı meme kanseri gelişimini engelliyor. Koruyucu anlamda kullanılabilir, umut vaad eden bir ilaç olarak günümüzde karşımıza çıktı” dedi.

"BRCA" genleri mutasyona uğrayan kadınların meme kanserine yakalanma oranı yüksek. Bu risk nedeniyle ünlü oyuncu Angelina Jolie de her iki memesini aldırmıştı.

İLAÇ MEME KANSERİ GÖRÜLME ORANINI DÜŞÜREBİLİR

Araştırmaya göre kemik erimesi için kullanılan mevcut ilaçların, bu genin neden olduğu meme kanseri riskini azalttığını belirten Prof. Er, “BRCA pozitif kadınlarda meme kanseri gelişmeden önce bu ilacı kullandığımızda eğer hayvan deneylerindeki sonucu verirse meme kanseri gelişimini azaltır ki daha az meme kanseri görmeye başlarız, bu çok önemli bir haber” açıklamasında bulundu.

Prof. Er’in verdiği bilgiye göre bu ilaçlar, meme kanseri geçirenlerde kanserin nüks etme riskini azaltıyor. İleri evre kanser hastalarında ise tümörün yayılmasını engelliyor ve yaşam süresini uzatıyor. Ancak bu çalışma henüz test aşamasında.
Meme kanseri vakalarının yaklaşık yüzde 3'ü genetik yatkınlık nedeniyle görülüyor.

Sayfa Yükleniyor...