Meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan kanser türü. Her ne kadar tıptaki ilerlemeler, bilinçlenme, erken tanı gibi gelişmeler olsa da meme kaybı kaçınılmaz olabiliyor. Bu durumda devreye memenin onarımı, yani rekonstrüksiyonu giriyor. Plastik Cerrah Prof. Dr. Murat Topalan, memenin alınması gereken durumlarda kadının kendisini eksik ya da mutsuz hissedebileceğini hatırlatarak, “Bu nedenle hastalık tanısı konduktan hemen sonra meme alınmadan rekonstrüksiyon tedavi içine dahil edilmelidir” dedi.

Prof. Dr. Murat Topalan, memenin çıkarılması ve onarılmasının tamamen ayrı uzmanlık alanlarının işi olduğunu ifade ederek, “Memenin onarımı bir genel cerrah tarafından değil, kesinlikle estetik, plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır” diye konuştu.

AYNI ANDA 2 OPERASYON
Prof. Topalan, genelde erken evre meme kanserlerinde memenin alındığı ameliyatta, plastik cerrahi ekibinin operasyona dâhil olup yeniden memeyi oluşturmasının avantaj sağlayan bir durum olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu: “Bu operasyonun avantajı, hastanın ikinci kez ameliyat olmaktan kurtulması ve en önemlisi de alınan memenin hemen yerine konması sonucu kadının uzuv kaybı hissi ve psikolojik travmayı daha az hissetmesidir. Aynı ameliyatta hem kanserli dokudan kurtulmak hem de yeni meme yapmak mümkün.”

EN ÇOK KARIN BÖLGESİ TERCİH EDİLİYOR
Meme onarımı sırasında ya protez ya da hastanın kendi dokusunun kullanıldığını belirten Prof. Dr. Topalan, “Karar verilirken alınan memede radyoterapi nedeniyle herhangi bir damarsal hasarlanma olup olmadığı, hastanın seker, kalp gibi başka hastalıkların mevcudiyeti ve sigara kullanımı göz önünde bulundurulur. Hastanın sırtı, karni, kalçası, bacak içi gibi farklı bölgeleri bu ameliyatlarda kullanılabilir” dedi.

Ameliyatlarda en çok karın bölgesinin tercih edildiğini anlatan Prof. Dr. Topalan, şunları söyledi: “Doğum yapmış, karında yağlanması ve sarkması olan kadınlarda, bu bölge derisi ve yağ dokusu, meme yapımı için kullanılabilir. Hasta karın germe ameliyatı benzeri yapılarak zaten fazla olan yağ dokusu meme yapımı amacıyla transfer edilebilir. Bu transferde mikro cerrahi yöntemlerde kullanılabilir. Böylece hastanın memesi yapılırken aynı anda karın germesini de yapmış oluruz.”