Meningokok nedir? Meningokok hastalığının belirtileri nelerdir?

Meningokok kişiden kişiye yakın temas (öksürme, öpüşme) veya aynı hanede yaşayan insanlar arasında uzun süreli temas yoluyla yayılabilen bulaşıcı bir hastalık türüdür. Uzmanlar, menenjit ve meningokok hastalıklarından korunma için bilinen en etkili yöntemin aşı olduğunu belirtiyor. Peki meningokok nedir, belirtileri nelerdir? İşte tüm detaylar...

25.12.2020 - 10:10 | Son Güncelleme : 25.12.2020 - 10:32

Meningokok nedir? Meningokok hastalığının belirtileri nelerdir?

Neisseria meningitidis veya meningokok mikroskopta çift kahve çekirdeğine benzeyen bir bakteridir. Kış mevsimi daha ön planda olmak üzere tüm yıl boyunca ortaya çıkabilir. Türkiye'de özellikle hac mevsiminde Arabistan’dan taşınarak zaman zaman salgınlara yol açtığı bilinmektedir. 


Vakaların yüzde 50’sini 2 yaş altı çocuklar oluşturur, askerlik gibi erişkinlerin toplu bulunduğu ortamlarda da sıklığında bir artış görülebilmektedir. Özellikle influenza olmak üzere viral infeksiyonlar, sigara içilmesi, kalabalık yaşam koşulları, altta yatan kronik hastalıkların varlığı, düşük sosyoekonomik düzey ve özellikle kompleman eksikliği gibi bağışıklık sistemi yetersizlikleri,  hastalık riskini artırır.

EN ETKİLİ TEDAVİ AŞI


Menenjit ve meningokok hastalıklarından korunmada en iyi yöntemin aşılama olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emel Şen, “Aşılama programına ne kadar erken başlanırsa koruyuculuğu o kadar yüksek olacaktır” dedi.

ÇOCUKLARDA VE GENÇ ERİŞKİNLERDE RİSK DAHA FAZLA


Meningokok hastalığına herkesin yakalanabileceğini söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinden Dr. Öğr. Üyesi Emel Şen, “Meningokok hastalığı sağlıklı olan insanlarda bile sıklıkla, aniden, uyarı vermeden ortaya çıkabilir. Ancak 1 yaşından küçük çocuklarda 16-23 yaş arasındaki ergenler ve genç erişkinlerde ve bağışıklık sistemini etkileyen belirli bir tıbbi sorunu olanlarda risk daha fazladır.

MENİNGOKOK BELİRTİLERİ NELERDİR?


Enfekte olan bir çok kişide hastalık belirtileri gelişmez. Ciddi hastalık tablosu gelişen insanlarda en sık görülen menenjittir. Meningokok menenjiti olan bir hastada meninksler olarak bilinen, beyni ve omuriliği saran koruyucu zarlar enfekte olur ve şişerler. Semptomlar aniden başlayan ateş, baş ağrısı ve ense sertliği şeklindedir. İlave belirtiler şunlardır:

- Bulantı

- Kusma

- Işıktan korkma (ışığa hassasiyet arttığından)

- Bilinç durumunda değişiklik (konfüzyon)

KORUNMADA AŞININ ETKİSİ NEDİR?


Dr. Öğr. Üyesi Emel Şen, meningokok hastalığına karşı bugüne kadar tavsiye edilen en iyi korunma yönteminin aşılama olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“N. Menengititis’in en az 12 adet ‘serogrup’ olarak adlandırılan tipi vardır. Meningokok hastalığının çoğuna A,B,C, W ve Y serogrupları neden olur. Tek bir aşıda hastalık yapan tüm serogruplar bulunmadığından birden fazla aşı çeşidi uygulanır. Aşılama programına ne kadar erken başlanırsa koruyuculuğu o kadar yüksek olacaktır. Meningokok aşıları diğer aşılar gibi; aşı yapılan bölgelerde ağrı, kızarıklık ve yüksek ateş gibi yan etkiler yapabilir. Aşı yan etkisini en aza indirmek için karma aşılarla aynı zamanda yapılmaması ve aşı yapıldıktan sonra ağrı kesici verilmesi önerilir. Meningokok aşıları ve aşılama takvimi için mutlaka bir çocuk hekimine başvurmanız gerekmektedir.”

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...