Merck Covid-19 ilacı OncoImmune'u satın aldı

ABD’li ilaç şirketi Merck, CD24Fc adı verilen OncoImmune ilacını satın aldığını açıkladı. İlacın, Covid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan ve solunum ihtiyacı olan hastalarda solunum yetmezliği veya ölüm riskini yüzde 50'den fazla azalttığı belirtildi.

Haberler - ntv.com.tr 23.11.2020 - 17:06

Merck Covid-19 ilacı OncoImmune'u satın aldı

ABD’li ilaç Şirketi Merck, corona virüs için ilaç tedariğini arttırmak için dev bir adım attı. İlaç arzını arttırmak amacıyla yapılan alım sonrasında CD24Fc adı verilen OncoImmune ilacının üretimine başlamayı planlıyor.

425 milyon dolar bedelle sona eren satın alım sonrasında Merck, ileri dönem çalışmalarında olumlu sonuçlar açıklayan OncoImmune’un haklarını Merck tarafından 50 milyon dolar yatırımla kurulacak yeni bir şirkete aktaracak.

KLİNİK BULGULARDA YÜZDE 60 ETKİLİ

İlacın, Covid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan ve solunum ihtiyacı olan hastalarda solunum yetmezliği veya ölüm riskini yüzde 50'den fazla azalttığı belirtilirken 203 hastadan alınan verilerle, CD24Fc alan hastaların, klinik bulgular ışında yüzde 60 iyileştikleri belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de de kullanılan Remdesivir isimli ilaç hakkında Dünya Örgütü bir açıklama yaptı. DSÖ, Remdesivir isimli ilacın corona virüs hastalarına bir etkisi görülmediği için bu ilacın verilmemesi gerektiği uyarısında bulunmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamada, Remdesivir ilacının Covid-19 ile hastaneye yatırılan hastalar için tavsiye edilmediği, ne kadar hasta olduklarına bakılmaksızın, hayatta kalmalarına ve solunum ihtiyacına yardımcı olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığı belirtilmişti.

Sayfa Yükleniyor...