Gıda Mühendisleri Odası Genel Başkanı Petek Ataman, Ramazan Bayramı'nda tüketicileri uyardı, ambalajlı, üreticisi, adresi belli olan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan izinli ürünlerin alınması ve tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Ataman, gerek sağlık risklerinin, gerekse gıda hilelerinin birçoğunu tüketicinin anlamasının mümkün olmadığını belirterek, ''Bu tür sorunlar, gıdanın çıplak gözle incelenmesi veya tadılması ile anlaşılamaz. Şekerlemelerde, özellikle kaçak ve merdiven altı üretimlerde uygun olmayan katkı maddesi ve renklendirici kullanımı önemli sorun oluşturuyor'' dedi.

Gıdada kullanımına izin verilmeyen veya gıda saflığında olmayan maddelerin, önemli sağlık riskleri yaratabildiğine dikkati çeken Ataman, ''Çikolata ve çikolatalı ürünler ise genelde pahalı ürünler olduğundan, bunların da taklit ve sahte olanları sorun yaratıyor. En basitinden tüketici aldatılıyor, hedeflediği ürün yerine daha kalitesiz bir ürüne para harcamasına yol açılıyor'' diye konuştu.

DAHA FAZLA DENETİM YAPILMALI
Bu noktada denetimlerin yetersiz olduğunu öne süren Ataman, şunları söyledi:

''Böyle dönemlerde, denetimlerin daha sık ve yoğun yapılması şart. Bunun için de başta gıda mühendisleri olmak üzere ilgili meslek gruplarının gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektörde istihdamını sağlayacak düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.''

Ataman, tüketicilerin sadece bayram gibi özel günlerde değil, her zaman satın aldıkları gıda maddelerinin seçimine dikkat etmeleri gerektiğini, bu duyarlılığın kişilerin sağlıkları açısından önemli olduğunu kaydetti.