Mersin'de domuz gribi

Kanada'dan gelen 10 yaşındaki Türk çocuk, H1N1 virüsü şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Testleri pozitif çıkan çocuğun hayati tehlikesi bulunmuyor.

17.06.2009 - 15:54

Kanada'da yaşayan Türk aile, önce uçakla İstanbul'a geldi, daha sonra da Adana'ya geçti.

Karayolu ile tatil için Mersin'e geçen ailenin 10 yaşındaki oğlu domuz gribi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

Çocuğa hastanede yapılan testler pozitif çıktı, baba ve diğer 3 çocuk da müşahede altına alındı.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, olayla ilgili şu bilgileri verdi:

"10 yaşındaki erkek çocuğun sağlık durumu iyi. Hayati bir tehlikesi yok. 3 kardeşi ve babası ise herhangi bir bulgu olmamasına rağmen gözlem altında. Halkımızın endişe edeceği herhangi bir şey yok."

Çocuğun başka kişilerle temasta olup olmadığının araştırıldığını anlatan Aksoy, "Durum Sağlık Bakanlığı'na iletildi. Araştırmalar sürüyor. Ama şu ana kadar 10 yaşındaki çocuğun dışında tespit edilen herhangi bir bulgu yok" dedi.

Tahlil sonuçlarının "pozitif" çıktığını bildiren Aksoy, şunları söyledi:

"Müdahale çalışmaları sürüyor. Bahsettiğim çocuktan başka bir kimsede herhangi bir bulguya rastlanmadı. Ama araştırıyoruz. Bilindiği üzere bu hastalığa yakalananların hepsinin hayatını kaybedeceği gibi bir şey yok. Ölüm riski, hastanın bağışıklık sistemi ve yapılan etkili müdahale ile ilgili. Bu konuda arkadaşlarımız hazırlıklarını gribin başlangıcından itibaren kent genelinde yapıyordu. Bu konuda hepimiz çok hassas ve duyarlıyız."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...