“Migren ameliyatlarının bilimsel kanıtı yok!”

Son zamanlarda migren tedavisinde cerrahi yöntemlerin de uygulandığını belirten Türk Nöroloji Derneği, migren ameliyatları ile ilgili açıklama yaptı: Migrenin cerrahi tedavisinin bugüne dek kanıta dayalı tıp açısından geçerliliği ve güvenilirliği kesin olarak kanıtlanmamıştır.

ntv.com.tr 09.06.2017 - 11:16

Migren ameliyatlarının bilimsel kanıtı yok!.jpg

Toplumda en sık görülen hastalıklardan biri olan migrenin kesin bir tedavisi bulunmuyor. Ancak hem ilaçlı hem de ilaçsız çok sayıda tedavi ile hastaların yaşam kalitesi artırılabiliyor.

Medimagazin’in haberine göre, Türk Nöroloji Derneği Baş Ağrısı Çalışma Grubu yetkilileri, migren tedavisinde cerrahi yöntemler hakkında şu açıklamada bulundu:

“Özellikle kronik dirençli migren tedavisinde kullanıldığı öne sürülen ve kamuoyunda migrenin cerrahi tedavisi olarak bilinen 'trigeminal sinir dallarına yönelik kraniyal mikrovasküler endoskopik dekompresyon yönteminin' bugüne dek kanıta dayalı tıp açısından geçerliliği ve güvenilirliği kesin olarak kanıtlanmamıştır. Bu nedenle uluslararası ve ulusal düzeyde bu yöntem tedaviye dirençli kronik migren tedavisinde kabul gören ve yaygın olarak kabul edilip uygulanan standart yöntemler arasında yer almamaktadır.’’

Bilimsel tedaviler konusunda migren hastalarının her zaman ulaşabileceği adresin Türk Nöroloji Derneği ile bağlantılı çalışan Baş Ağrısı Çalışma Grubu olduğunu hatırlatan açıklamada, ‘’Dernek olarak öncelikle halkımızın sağlığı ve migren hastalarının bilimsel ve doğru tedaviye ulaşması temel önceliğimizdir. Bu konuda halkımızı uyarmayı kamusal sorumluluğumuz gereği bir borç bilir’’ ifadesi kullanıldı.

Sayfa Yükleniyor...