Migren aşısından kimler yararlanabilir?

Türkiye'de her 4 kadından ve her 6 erkekten birinde görülen migren hastalığı için artık yeni bir umut var; migren aşısı. Aşı, migren atağı başladığı an ağrıyı engelliyor. Uygulanan hastaların yüzde 70'inde başarı sağlayan aşı, ABD'de kullanılmaya başlandı. Türkiye'de ise ruhsat bekleniyor. Çok şiddetli ağrı, sık ataklar, bulantıyla hastaların hayatını kabusa çeviren migren için artık aşı tedavisi var.

NTV Haber 25.05.2018 - 09:53

Migren aşısından kimler yararlanabilir?

Aşının, migren atağı başlamadan ağrıyı engellediğini belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, “Migren tetiklendiğinde beyinde inflamatuar hücre dediğimiz iltihabi hücreler salınıyor. Bu hücreler gidip beyindeki damarlara ulaşıyor. Damarları genişletiyor ve genişleyen damarlar da beyin dokusuna baskı yaparak ağrıyı ortaya çıkarıyor. Migren aşısı direkt atağın ilk başlangıcında iltihap hücrelerini ortadan kaldırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Hastalar aşıyı kendileri uygulayabilecek. Aşı, koldan ya da göbek etrafından ayda bir uygulanacak.

“En az bir yıl uyguladığınzda arkasından ilacı kesseniz bile bir buçuk yıla kadar ağrısız dönem yaşayabiliyorsunuz” diyen Dr. Uludüz, 3 bin kişi üzerinde denenen aşının hastaların yüzde 70'inde başarılı olduğunu, klinik çalışmalara Türkiye'den de 19 hastanın katıldığını söyledi.

MİGREN AŞISI TÜRKİYE'DE RUHSAT ALMA AŞAMASINDA

Peki aşı kimlere uygulanabilecek?

Türkiye'de her 4 kadından ve her 6 erkekten birinde migren görüldüğünü aktaran Prof. Uludüz, “Hastanın ağrısı en az 3 aydır olacak. Hastanın en az 5 ya da 6 kez atağı olacak. Ağrı sıklıkla tek taraflı olur, hastayı yatırır, ağrıya çoğunlukla da bulantı eşlik eder” diye konuştu. 

Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılmaya başlanan aşı Türkiye'de ruhsat alma aşamasında. Aşının ABD fiyatı ise yaklaşık 500 dolar.

VİDEO: MİGREN HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Sayfa Yükleniyor...