İlişkili Haberler

Aşının, migren atağı başlamadan ağrıyı engellediğini belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, “Migren tetiklendiğinde beyinde inflamatuar hücre dediğimiz iltihabi hücreler salınıyor. Bu hücreler gidip beyindeki damarlara ulaşıyor. Damarları genişletiyor ve genişleyen damarlar da beyin dokusuna baskı yaparak ağrıyı ortaya çıkarıyor. Migren aşısı direkt atağın ilk başlangıcında iltihap hücrelerini ortadan kaldırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Hastalar aşıyı kendileri uygulayabilecek. Aşı, koldan ya da göbek etrafından ayda bir uygulanacak.

“En az bir yıl uyguladığınzda arkasından ilacı kesseniz bile bir buçuk yıla kadar ağrısız dönem yaşayabiliyorsunuz” diyen Dr. Uludüz, 3 bin kişi üzerinde denenen aşının hastaların yüzde 70'inde başarılı olduğunu, klinik çalışmalara Türkiye'den de 19 hastanın katıldığını söyledi.

MİGREN AŞISI TÜRKİYE'DE RUHSAT ALMA AŞAMASINDA

Peki aşı kimlere uygulanabilecek?

Türkiye'de her 4 kadından ve her 6 erkekten birinde migren görüldüğünü aktaran Prof. Uludüz, “Hastanın ağrısı en az 3 aydır olacak. Hastanın en az 5 ya da 6 kez atağı olacak. Ağrı sıklıkla tek taraflı olur, hastayı yatırır, ağrıya çoğunlukla da bulantı eşlik eder” diye konuştu. 

Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılmaya başlanan aşı Türkiye'de ruhsat alma aşamasında. Aşının ABD fiyatı ise yaklaşık 500 dolar.

VİDEO: MİGREN HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR