'Misafir' anneler, doğumu bekliyor

Ağrı'da kar nedeniyle ulaşım sıkıntısı yaşanan köylerdeki hamile kadınlar, doğuma az bir süre kala köylerinden getirilerek, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde misafir ediliyor.

03.03.2011 - 13:03

'Misafir' anneler, doğumu bekliyor

Ağrı'da, kış aylarında kar nedeniyle yolu ulaşıma kapanan köylerdeki hamile kadınların, doğum yapma sürecinde sıkıntı yaşamaması için 5 yıl önce başlatılan ''Misafir Anne'' projesi, bu yıl da devam ediyor.

Kış aylarında ulaşım sıkıntısı çekilen köylerdeki hamile kadınlar, Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından önceden tespit ediliyor. Doğuma az bir süre kala evlerinden alınan hamile kadınlar Ağrı'ya getirilerek, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde gözetim altında tutuluyor.

Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesindeki misafir anneleri ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Turhan Sulhan, her yıl köy yollarının kapanması nedeniyle hamile kadınların büyük zorluklar yaşadığını belirterek, proje sayesinde kadınların bu sıkıntılardan kurtulduğunu ifade etti. Dr. Sulhan, bu kadınların önceden tespit edildiğini anlatarak, şöyle konuştu:

''Doğumlarına bir hafta veya 10 gün kala bu vatandaşlarımızı misafir etmek için iletişime geçip davet ediyoruz. Davetimizi kabul eden vatandaşlarımızı sağlık kuruluşlarımızda ağırlıyoruz. Ve sağlıklı bir doğum gerçekleşinceye kadar her türlü sağlık desteğini sunuyoruz. Sorunsuz bir şekilde doğum gerçekleştikten sonra bu vatandaşlarımızı tekrar evlerine gönderiyoruz.''

Bu uygulamanın, anne ve bebek ölümlerinin aza indirilmesini de amaçlayan bir proje olduğunu vurgulayan Sulhan, şunları kaydetti:

''Hedefimiz bu bölgede anne ve bebek ölümlerinin olmamasıdır. Bu nedenle misafir anne uygulamasını çok önemsiyoruz. Ancak bu konuda vatandaşımızdan da duyarlılık bekliyoruz. Misafir anne uygulamasıyla 100 tane anne adayına ulaştık ve bunlardan sadece 20 tanesini misafir ettik. Anne ve babalardan bu konuda duyarlılık bekliyoruz.''

İl Sağlık Müdürü Sulhan, anne ve bebek ölüm oranında Türkiye ortalamasının altında olduklarını ifade ederek, ''Bu konuda çalışan, gayret sarf eden, emek veren sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...