Obeziteyle mücadele konusunda yeni uygulamalar başlatmayı planladıklarını belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şişmanlıkla mücadele ederken kişinin, tükettiği kalorinin farkında olmasının önemine değindi.

Yüksek kalorili gıdaların daha az tüketilmesiyle şişmanlıktan korunabilineceğini belirten Akdağ, ''Arkadaşlarıma talimat verdim. Bana gelen misafirler için bir menü hazırlıyorlar. Ne varsa çay, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu, çerezimiz, meyvemiz var, sebze de ikram edeceğiz bundan sonra, sebze tabağı. Bütün bunların menüsünü ve kalorilerini gösterir biçimde gelen misafirimize sunacağız, bunların içinden seçecekler'' dedi.

LOKANTALARDAKİ MENÜLERE DE KALORİ YAZILACAK
Meclis lokantasındaki menüde, o gün tüketilen yiyeceklerin kalorilerinin yazıldığını, yemek yiyeceklerin kalori durumunu gözönüne alarak sipariş verdiklerini belirten Akdağ, şunları söyledi:

''Bunu süreç içinde kendileriyle de görüşerek bütün gıda sektörüne yaygınlaştıracağız. Restoranlara, pastanelere, benzeri diğer yerlere. Bir de gıda paketlerinin üzerinde porsiyonun ya da belli bir gramının enerjileri yazar biliyorsunuz. Bunların okunmasını sağlayacak tedbirler alacağız. Anlaşılırlığının yanı sıra, bir de çok küçük yazılıyor paket küçükse de okumak imkansız oluyor. Bunların okunabilir hale gelmesini sağlayacağız. Şişmanlıkla ilgili yürütülen büyük bir eylem planımız var. Bunu 2012'de çok ciddi medya kampanyalarında vatandaşlarımızın farkındalığını artırarak yürüteceğiz. Çünkü bu meselelerde başarılı olmanın yolu, önce farkındalığın artırılması, sonra davranışın değiştirilmesidir.''