Müezzinoğlu: Bütün imkanları seferber ettik

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye‘de misafir edilen Suriyeli vatandaşlara hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün imkanların seferber edildiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 16.09.2013 - 12:47

Müezzinoğlu: Bütün imkanları seferber ettik

İzmir'de düzenlenen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Komitesi 63. Toplantısı'nın başkanlığına seçilen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, komitenin bu yılki toplantısına ev sahipliği yapmanın Türkiye’nin sağlığa verdiği önemi gösterdiğini belirtti. Türkiye’de de sağlığın her zaman sosyal politikaların merkezinde ve öncelikli bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Özellikle son 10 yılda ülkemizde sağlık alanında ciddi çalışmalar ve reformlar gerçekleştirilmiştir. Halkımızın sağlığıyla ilgili yaptığımız çalışmalarda daima insan odaklı, hakkaniyetli, sürdürülebilir ve kanıta dayalı politikalar oluşturma ve uygulama gayretinde olduk. Ülkemizde sağlık alanında gerçekleştirdiğimiz ve farklı ortamlarda paylaştığımız çalışmalarımız gelecek yıllarda sağlıkta oluşturacağımız politikalar için bizlere ışık tutacaktır. Sağlık alanındaki politikalarımıza yol gösteren Kanuni Sultan Süleyman’a atfedilen güzel bir vecizemiz var. 'Halk için muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi' Buna istinaden sağlığın birçok farklı alanda etkilişim halinde olduğu bilinciyle gelecek 10 yılda ülkemizde çok sektörlü sağlık sorumluluğunu güçlendirmeyi hedefliyoruz. Sosyal politikanının bütün birleşenlerinden yararlanacağız. Sağlık gibi hayati hizmetin sadece Sağlık Bakanlığı ve ilgili birimleri tarafından yürütülebilmesi yeterli olmayacaktır. Ülkemiz son yıllarda dünya genelinde yaşanan ekonomik krize rağmen sağlık politikalarının uygulanmasından asla taviz vermediği gibi kaynak kısıtlamasına da gitmemiştir. Sağlık hizmetlerini geliştirmek için altyapı, ekipmanlar ve her şeyden önemlisi insan kaynaklarına yatırım yapmaya devam etmektedir. Kaliteli ve ulaşılabilir sağlık hizmetinin ancak sürdürülebilir olduğu zaman anlamlı başarılı olacağının farkındayız."

"HERKESE EŞİT VE HAKKANİYETLİ HİZMET"
Herkese eşit ve hakkaniyetli olarak sağlık hizmeti sunulması gerektiğine inandıklarına işaret eden Mehmet Müezzinoğlu, bu inançla sağlığı herkese ve her kesime eşit ulaştırmak için azami gayret gösterdiklerini dile getirdi.

Özellikle yeterli gelir düzeyine sahip olmayanların ve dezavantajlı grupların sağlık hizmetlerine tam ve zamanında ulaşabilmesinin önündeki engelleri kaldırarak tüm halkı genel sağlık kapsamı içine aldıklarına dikkati çeken Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Sağlığa erişim hakkının sadece vatandaşlarımız için değil bütün insanlar içn gerekli olduğuna inanıyoruz. Bütün kutsal inançların insan ve insana ait değerlerin korunmasını yaşatılmasını emrettiğini görüyoruz. Bu nedenle hiçbir ülke sadece vatandaşları için sağlık politikaları geliştirip bu hizmet sunumunu kendi ülkesi ile sınırlandırmamalıdır. Türkiye bu anlaşı doğrultusunda geçmişte olduğu gibi bugün de dünyada yaşanan insani dramlar karşısında hiçbir zaman duyarsız kalmadı. Bir süredir yakın coğrafyamızda yaşananlar nedeniyle ülkemizde misafir ettiğimiz Suriye vatandaşları için sahip olduğumuz bütün imkanları seferber ettik. Misafirlerimize hiç ayrım gözetmeden vatandaşlarımızla aynı sağlık hizmetini karşılıksız olarak sunuyoruz. Uluslararası sağlık camiası olarak bizler bir araya gelip insan sağlığını korumaya geliştirmeye ilişkin politakaları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Sağlık alanı dışında gelişen ve insan sağlığını tehdit eden sonuçlar karşısında da aynı duyarlılığı göstermeliyiz.”

Bakan Müezzinoğlu, tıbbın kurucusu olarak kabul edilen Hipokrat'ın İzmir’de yaşadığını, sağlığa çok önemli katkılar sağlayan İzmir’in EXPO 2020’ye aday olduğunu anlatarak 4 gün boyunca ele alınacak konuların bölge insanlarının sağlığına katkı sağlayacağına inancının tam olduğunu sözlerine ekledi.

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab ise toplantının aslında Portekiz’de düzenleneceğini ancak ekonomik kriz nedeniyle bunun yapılamadığını, Türkiye’nin devreye girerek organizasyona ev sahipliği yapmak istediğini söyledi.

Jakab, toplantının gerçekleştirilmesi konusunda çabalarından dolayı Türk yetkililere teşekkür etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...