İlişkili Haberler

Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nu Atatürk Caddesi'ndeki tarihi valilik binasında ziyaret eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, domuz gribine ilişkin sorular üzerine, bilim kurulunun gösterdiği yol haritası çerçevesinde takiplerin sürdüğünü söyledi.

4 bin 300 civarında H1N1 virüsüyle ilgili numune alınan vaka olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Bunlardan 360'ı H1N1 virüsü olarak geldi. Bu da grip virüsünü almış vakalarımız arasındaki oran olarak yüzde 8'lere tekabül ediyor" diye konuştu.

Müezzinoğlu, domuz gribinden olduğu iddia edilen ölüm vakalarının sadece H1N1 virüsünden kaynaklanmadığını, başka etkenler de bulunduğunu vurguladı. 300'den fazla grip virüsü etkeni olduğunu ve bunların her sene farklı şekilde seyrettiğini anlatan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"H1N1 VİRÜSÜNDEN KAYBETTİĞİMİZ VAKALAR VAR"

"Bu sene salgın diyebileceğimiz bir süreci geçtiğimiz yıllara oranla açıkçası son 10-15 gündür biraz yoğunluk görüyoruz ama hala geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız yoğunlukta bir grip salgını yaşamadık. Yalnız H1N1 virüsü dolayısıyla kaybettiğimiz vakalar var. Bunların altında yalnız ölüm nedeni H1N1 virüsü değil. Bir kısım vakalarımızda böbrek yetmezliği, bir kısım vakalarımızda karaciğer yetmezliği, bir kısmında diğer kronik hastalıkların üzerine gelen enfeksiyon var. O nedenle olağanüstü bir paniğe gerek yok. Sağlık Bakanlığı olarak her türlü tedbiri alıyoruz."

"BULAŞMAYI AZALTMAK İÇİN TEDBİR ALINMALI"

Hastalıktan korunma yollarına de değinen Bakan Müezzinoğlu, "Vatandaşımızdan arzu ettiğimiz, istediğimiz, hijyen ortamı, öksürük ve hapşırıkta sağa sola dağılmayacak şekilde ağzını kapatarak tedbir almak, kalabalık ortamlarda temiz havanın sağlanmasını başarabilmek, bir de gribal durumda istirahat, sulu gıda, sağlıklı beslenme gibi tedbirleri artırmak, bir de Tamiflu gibi ilaçlar. Griple direkt etkisi olmasa bile rahatlatıcı etkisi dolayısıyla Halk Sağlığı Kurumumuz tarafından 250 bin hastaneye ücretsiz ilaç dağıtıldı. Her türlü dinamik tedbiri alıyoruz" ifadelerini kullandı.