Mum ışığında ‘Hayatlara Dokunmak’

75’den fazla ülkede on binlerce insan 28. Uluslararası AIDS Mum Işığı Anma Etkinliği’nde mum yakacak. Etkinlik, 15 Mayıs'ta Türkiye’de  ilk kez Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

09.05.2011 - 11:35

Mum ışığında ‘Hayatlara Dokunmak’

Dünya çapında on binlerce bireyin katılımıyla HIV ve AIDS konusunda en büyük toplumsal etkinlik olan Uluslararası AIDS Mum Işığı Anması, tedavi olanaklarından yararlanamayan ve AIDS nedeniyle hayatını kaybedenleri hatırlamak, HIV’den etkilenen insanları desteklemek ve bu konudaki farkındalığın arttırılmasını teşvik etmek amacıyla sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde her yıl en az 75 ülkede düzenleniyor.

İlk kez 1983 yılında Küresel HIV ile Yaşayanlar Ağı (GNP+) organize edilen 28. Uluslararası AIDS Mum Işığı Anma Etkinliği Türkiye’de ilk kez düzenlenecek.

Mum Işığı Anması; “Hayatlara Dokunmak” teması ile HIV konusunda ulusal ve uluslararası yanıtın iyileştirilmesi, tedaviye erişimin artırılması, daha iyi önleme çalışmalarının sağlanması, insan hakları ve onurunun korunması amaçlamaktadır. “Hayatlara Dokunmak” aynı zamanda HIV’in kişilerin hayatlarına nasıl dokunup değiştirdiğinin altını çizmektedir.

TEDAVİYE ERİŞİM HIV YAYILIMINI YAVAŞLATIYOR
Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) tarafından yayınlanan küresel raporlar HIV tedavisine erişiminin artmasının HIV epidemisini yavaşlattığını belgelemektedir. HIV tedavisi HIV ile yaşayan kişilerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmelerine olanak tanırken daha üretken olmalarına ve aynı zamanda başkalarına HIV bulaştırma riskinin düşmesini sağlamaktadır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...