Sarkomanın nedeni bulundu

Nadir görülen bir kanser türü olan sarkomanın nedenine yönelik araştırma; katılımcıların yarısından fazlasının, kanser riskini artırdığı bilinen gen mutasyonlarıyla dünyaya geldiğini ortaya koydu.

Anadolu Ajansı 05.08.2016 - 12:14

Sarkomanın nedeni bulundu

Ender görülen kanser türü sarkomaya yakalanma nedeni gen testiyle anlaşıldı

Sonuçları "Lancet Oncology" dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, sarkomadan etkilenen bin 162 kişiye gen testi yapıldı.

Araştırma kapsamında sarkoma hastalarında yüksek kanser riskiyle bağlantılı 72 genin DNA dizilimi incelendi.

Test, katılımcıların yarısından fazlasının, kanser riskini artırdığı bilinen gen mutasyonlarıyla dünyaya geldiğini ortaya çıkardı. 

Kanser Araştırma Enstitüsü ve Kraliyet Marsden NHS Vakfından bilim insanları, sarkoma hastalarında, meme, yumurtalık ve bağırsak kanseriyle bağlantılı genlerde kalıtımsal mutasyonlara yaygın biçimde rastlandığını açıkladı.

TEDAVİDE KALITIMSAL MUTASYONLAR HEDEF ALINABİLİR

Her beş hastadan birinde, birden fazla gende mutasyon gözlendiği, çok sayıda kanser geninde mutasyon görülen hastaların, tek bir genetik mutasyona sahip olanlardan daha erken yaşta hastalığa yakalanma riski taşıdığı belirtildi.

Araştırma, tedavilerde bu kalıtımsal mutasyonların hedef alınabileceğini, kanserden etkilenen ailelere tarama ve danışma hizmeti verilebileceğini gösterdi.

Kemik ve yumuşak dokudan kaynaklanan kötü huylu tümörlerin genel adı olan sarkoma, daha çok çocuklar ve gençlerde görülüyor.

Sayfa Yükleniyor...