Nakledilen kalp çalışırken kendi kalbi iyileşti

Daha iki yaşında kalp yetmezliği tanısı kondu. Kalp nakli yapıldı ama kullanmak zorunda olduğu ilaçlar kansere neden oldu. Yeniden ameliyat olduğunda ise doktorlar şaşkınlıkla gördüler ki iki kalpli olan Hannah Clark'ın kendi kalbi artık iyileşmişti...

14.07.2009 - 12:32

Nakledilen kalp çalışırken kendi kalbi iyileşti

Kırık bir kalbi onarmak mümkün mü? Sanat "hayır" diyen eserlerle dolu ancak bilim "evet" dedi.

Hannah Clark 16 yaşında. Henüz iki yaşındayken kalp nakli ameliyatı olmuş. Hannah'ya konulan teşhis kalp kaslarında yetmezlik anlamına gelen kardiyomiyopati. bu sorun nedeniyle kalbi büyürken ameliyat olmadığı takdirde bir yıl içinde ölmesi bekleniyordu.

Doktorlar ameliyatı yaptıklarında Hannah'nın kendi kalbini de bırakırlar. Dolayısıyla Hannah dünya üzerinde, belki de tek iki kalpli insan olur.

Nakledilen kalp kan pompalama görevini devralır. Her şey yolunda gidiyordur ki 12 yaşında Hannah bir kez daha hastane kapılarına taşınır.

Nakledilen kalbin reddedilmesini engellemek için alınan, bağışıklığı güçlendirici ilaçlar, Hannah'nın çok ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olur.

Yayılan urlar nedeniyle kemoterapi tedavisi başlar. Ama bu durum da ilaçların alınmaması ve nakil kalbin reddedilmesi anlamına gelir.

Yapacak tek şey nakil kalbin çıkartılmasıdır. Ama ameliyatı yapan doktorlar bir mucize ile karşılaşır. Hannah'nın kendi kalbi "dinlenmiş" ve nakil kalp olmaksızın işlevlerini yerine getirebilir duruma gelmiştir.

Hannah'nın doktoru kalbin iyileşmesini "büyülü" olarak tanımlıyor. Hannah artık yaşıtları gibi koşup oynayabiliyor, ilaçlara bağlı yaşamak zorunda olmadığı için de çok mutlu.

Doktorlar için bu heyecan verici bir keşif. Kalp hastalıkları alanında önemli gelişmelere yol açacağı söyleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...