New York'ta park ve plajlarda sigara yasağı

New York Belediyesi, kapalı yerlerdeki sigara yasağını açık alanlara da yaymaya hazırlanıyor.

15.09.2009 - 22:56

New York'ta park ve plajlarda sigara yasağı

New York Belediyesi Sağlık Komisyonu, belediyenin görev ve sorumluluk bölgesinde bulunan toplam 1700 park, oyun alanı ve doğa gezinti yerlerinde sigara yasağının başlatılmasını önerdi.

Komisyonun talebi gelecek ay Belediye Meclisi'nde görüşülecek. Belediye sınırlarındaki yaklaşık 22 kilometrelik plaj alanını da kapsayan yasaklama önerisi, kentin akciğerleri olarak tanımlanan Central Park’ı da içine alıyor.

ÇOCUKLARA KÖTÜ ÖRNEK OLMAYIN
Yasaklama önerisini açıklayan Sağlık Komisyonu Başkanı Thomas Farley, New Yorkluların, dışarıda bile olsa ikinci el sigara dumanını solumasını istemediklerini söyledi. Çocukların, yetişkinleri sigara içerken görmesinin de doğru olmadığını savunan Farley, sağlıklı bir nesil için sigaraya karşı en sert önlemleri alma konusunda kararlı davranacaklarını belirtti.

Sigara karşıtlığı ile bilinen New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, 2002 yılında lokanta ve barlarda sigarayı yasaklarken sert bir politik direnişle karşılaşmıştı. Ancak kamuoyu desteğini arkasına alan Bloomberg, şimdi Sağlık Komisyonu’ndan çıkarttığı açık alanlarda sigarayı yasaklama projesine "Kendine İyi Bak New York 2012" adını verdi. Bloomberg projenin asıl amacının, kan ve akciğer kanseri ile kalp krizi gibi hastalıkların önüne geçmek olduğunu belirtiyor.

KOMŞULARINI SAĞLIKLI TUT!
10 aşamadan oluşan projede başlıklar uygulamaya göre şöyle sıralanıyor; herkes için kaliteli sağlık hizmeti, sigarasız yaşam, sağlıklı beslenme ve egzersizi teşvik, sağlıklı kalp, AIDS'in yayılmasını engelleme, depresyon tedavisi, riskli alkol kullanımını azaltma, kanseri önleme ve teşhis etme, sağlıklı çocuklar yetiştirme ve komşuları sağlıklı kılma.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...