İlişkili Haberler

Sağlık Enstitüsü Derneği’nden yapılan açıklamada, halk sağlığı açısından önemli bir kazanım kabul edilen San Francisco kararının, daha önce ABD’nin başka şehirlerinde de alındığı belirtildi.

Dernek açıklamasında yaş sınırının yükseltimseninin nedenleri açıklanarak şu ifadelere yer verildi: “Amerikan Hastalık Önleme Merkezine göre, nikotin maruziyetinin beyin gelişmesine zarar verdiğini gösteren kanıtlar bulunmaktadır ve insan beyni 25 yaşına kadar gelişimini sürdürmektedir. Nikotinin karar verme, algı ve hafızayı yöneten ön beyin lobunu etkilediği saptanmıştır. Amerikan Pediatri Akademisi, beyinleri gelişmeye devam eden ergenlerde ömür boyu sürecek bağımlılıkların gelişme olasılığının yüksek olduğunu bildirmiştir. Amerikan Kalp Federasyonuna göre, sigara içenlerin % 95’i 21 yaşının altında başlamaktadır.

NİKOTİN, GELİŞEN BEYİNE NASIL ZARAR VERİR?

Hayvan deneyleri ergen yaşta nikotin maruziyetinin erişkin yaşta devam eden dikkat ve dürtü kontrol bozukluğu yarattığını göstermiştir. Nikotinin beyin üzerine toksik etkileri erken ergenliğin erken yaşlarında daha fazladır. Çok sigara içen ergenlerin dörtte birinde beyinin problem çözüm bölgesi kabuk (korteks) hasar görmektedir. Sigarayı bırakmaya çalışan ergenlerde yoksunluk belirtileri, hafıza ve algı bozuklukları olmaktadır. Sigarayı bırakabilen ergenlerde, erişkin yaşlarda tütün bağımlılığı riski düşmektedir.”

TÜRKİYE’DE 18 YAŞ ALTINDA SATIŞ YASAK AMA KANUNA UYULMUYOR

Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Füsun Yıldız, Türkiye’deki durum hakkında şunları söyledi: “Ülkemizin kanunları tütün ürünlerinin 18 yaş altına satılmasını engellemekte, kanuna muhalefet edenlere hapis cezası vermektedir. Ancak maalesef bir çok satış noktasında yaş sorulmadığı, hatta paketten tek çubuk sigara satıldığına şahit olmaktayız. Son yapılan araştırmalar gençlere tütün ve nikotin ürünleri satışının ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koymuştur. Kanunlarımızın doğru uygulanması için toplumca çaba sarfetmeliyiz.”

“YAŞ SINIRI 21 OLMALI “

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ise; “Nikotinin gelişmekte olan beyine zarar verdiği bilimsel olarak ispat edilmiştir. Düşünme, algı, hafıza, problem çözme yeteneğini kaybettiren bu ürünün beyin gelişimi tamamlanmamış bireylere sunulması kabul edilemez. Elektronik sigara ve tütün ürünleri ülkemizde de 21 yaşının altında kimseye sunulmamalı ve satılmamalıdır” diye konuştu.