Nobel Tıp Ödülü’ne de konu olan otofaji ile tedavi önerisi

Sabancı Üniversitesi araştırmacıları, kalıtsal ve ölümcül hastalık IBMPFD’in neden ve nasıl oluştuğunu keşfettiklerini açıkladı. Ekip hastalık için, bu yılın Nobel Tıp Ödülü konusu da olan “Otofaji” temelli bir tedavi yöntemi öneriyor.

Haberler - ntv.com.tr 01.11.2016 - 14:10 | Son Güncelleme : 01.11.2016 - 14:16

Nobel Tıp Ödülü’ne de konu olan otofaji ile tedavi önerisi

Sabancı Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, Öğretim Üyesi Devrim Gözüaçık'ın yönetiminde, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik Programı doktora öğrencisi Öznur Bayraktar’ın, beyin, kas ve kemik tutulumuyla giden, sakatlık ve bunamaya sebep olan, kalıtsal ve ölümcül bir hastalığın (IBMPFD, İnkluzyon cisimi miyopatisi, kemik Paget's hastalığı ve bunama sendromu) oluşum mekanizmasını keşfettiği belirtildi.

OTOFAJİ TEMELİNDE TEDAVİ

Araştırma ekibinin aynı zamanda bu hastalığın bazı türlerinin tedavisinde kullanılabilecek bir yöntem olarak, bu yılın Nobel Tıp Ödülü konusu da olan “Otofaji” temelinde bir tedavi yöntemi önerdiği aktarıldı.

ÇALIŞMA, KLİNİK ÖNCESİ AŞAMADA

Çalışma ile IBMPFD hastalığının yanında, ALS, Parkinson, Hungtinton, Lewy Cisimi Hastalığı ve Machado-Joseph Hastalığı gibi hastalıkların daha iyi anlaşılmasına, kişiselleştirilmiş tanı ile daha etkili bir tedavi edilmesine yol açması bekleniyor.

Çalışma şu an klinik öncesi aşamada ve hastalara uygulanması için ayrıntılı klinik çalışmalar yapılması gerekiyor.

Öznur Bayraktar ve Dr. Devrim Gözüaçık
Öznur Bayraktar ve Dr. Devrim Gözüaçık

Dr. Devrim Gözüaçık’ın yönetimdeki araştırmacı ekip; Öznur Bayraktar, Özlem Oral, Nur Kocatürk, Yunus Akkoç, Karin Eberhart, Ali Koşar'dan oluşuyor.

Ekibin çalışmayı detaylı olarak ortaya koydukları makaleleri uluslararası bir bilim dergisi olan PLOS ONE Ekim 2016 sayısında yayınlandı.

OTOFAJİ NEDİR?

Hücrenin kendi kendisini yemesi olarak da açıklanabilecek otofaji veya otofagositoz, hücrenin yaşlanmış ve bozulmuş yapılarının, hücrenin kendi lizozomu tarafından sindirilmesi olayıdır.

Sayfa Yükleniyor...