Obez değil ‘şişko’

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, obeziteyle mücadele için tartışma yaratmaya aday bir öneri getirdi ve obezlere "şişko" denilmesi çağrısında bulundu.

NTV Haber 04.04.2011 - 15:58

Obez değil ‘şişko’

“Şu anda Türkiye'de her üç kişiden biri obez. Şişman mı şişko mu diyelim. Bence şişko demek daha doğru çünkü kolay kabullenemiyoruz” diyen Bakanı Akdağ, obezlere şişman yerine şişko denilmesi önerisini getirirken, kendisinden de örnek verdi:

Akdağ, “Şişko değilim ama bir adım kalmıştı. Tedbirimi aldım, artık daha az yemem gerektiğini biliyorum” diye konuştu.

Sigara karşıtlığıyla da bilinen Sağlık Bakanı, sigara-kanser ilişkisi ve kapalı mekânlarda sigara yasağı konusunda da değerlendirmeler yaptı. Babasını kanserden kaybettiğini söyleyen Akdağ, “Sigara konusunda Türk halkı artık geri adıma müsaade etmez. Biz iktidarda kalsak da gitsek de müsaade etmez. Bunu kendi yaşamayan bilemez, benim de rahmetli babacığım kanser hastalığından öldü” dedi.

Sağlık Bakanı'nın bu değerlendirmeleri yaptığı kanser sempozyumunda ortaya konan rakamlarsa hastalığın önümüzdeki 20 yılda dünya için daha ciddi sorun olacağını gösteriyor.

Buna göre 2030'da yıllık kanser vakaları ikiye katlanarak, 12.5 milyondan, 28 milyona, hasta sayısıysa üçe katlanarak 28 milyondan 80 milyona yükselecek.

Sempozyumda kansere neden olan faktörler arasında sigara, yanlış beslenme ve alkolün yanı sıra, psikolojik faktörler de gösterildi. Dünyada kanser tedavisi için harcanan rakamın yıllık 700 milyar dolar olduğu vurgulandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...