Obezite hızla artıyor

Tüm dünyanın hastalık olarak kabul ettiği obezite hızla yaygınlaşıyor. Kalıcı çözüm; beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve spor. Cerrahi yöntemler de var, fakat uzmanlara göre, her obezite hastasına cerrahi müdahale yapılması mümkün değil.

Haberler - NTV Haber 17.10.2011 - 12:43

Obezite hızla artıyor

Hazır gıda tüketimi hızla artıyor, spora ilgi azalıyor. Ortaya çıkan tablo ise ürkütücü…

Son çalışmalar, dünya nüfusunun 1 buçuk milyarının fazla kilolu, en az 500 milyonunun da obez olduğunu ortaya koydu.

Dünyada hastalık olarak kabul edilen obezitenin tedavisi için mucize bir formül yok.

“6 milyarlık dünya nüfusunda her 50 bireye bir tane hızlı gıda tüketim zinciri şubesi düşüyor” diyen Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Yıldız, “Hastalarımız hekimleriyle paylaşmaksızın, değişik otların kullanılması gibi tıp dışı yöntemlere kayabiliyor. Obezitede ne yazık ki mucize olarak nitelendirebileceğimiz ve ‘hastaya verelim zayıflasın’ diyebileceğimiz bir ilacımız yok” şeklinde konuşuyor.

Aşırı şişmanlıkla mücadelede düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra obezite ameliyatları da gündemde. Obezite ameliyatlarının deneyimli ekipler tarafından yapılması gerekiyor ve her hastaya ameliyat yapılamıyor.

Prof. Dr. Bülent Yıldız, “Örneğin hastanızın vücut kitle indeksi çok yüksekse, çok obezse ve ağır hipertansiyon, ağır diyabet gibi ameliyat masasında kalmasına neden olabilecek problemi yoksa bu hasta ameliyat için aday olabilir” diyor.

Ancak obeziteyle mücadelede sadece ameliyat da başlı başına bir çözüm değil. Ameliyat olan hastanın beslenme alışkanlıklarını ve yaşam biçimini değiştirmesi de şart.

Sayfa Yükleniyor...