Konya Bisikleti Kalkındırma Derneği Başkanı Fatih Yılmaz, düz bir arazide bulunan Konya'da yaşayanların büyük bölümünün ulaşım için bisikleti tercih ettiğini söyledi.

Bu nedenle Konya'da bisiklet kullanımının rekor denilebilecek düzeyde olduğunu ifade eden Yılmaz, kentte bisiklet sporunun da oldukça geliştiğini, Türkiye'deki bisiklet sporcularının yarısının Konya'da bulunduğunu belirtti.

Yılmaz, her evde en az 1 bisikletin bulunduğu ve Türkiye'nin Çin'i olarak kabul edilen Konya'da, bisiklet kullanımının her geçen gün yaygınlaştığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Son yıllarda, hareketsiz yaşama bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli sağlık sorunları, insanların daha da bilinçlenmesine neden oldu. Günümüzde görülme sıklığı giderek artan obeziteye karşı insanlar, bisiklet kullanma, yürüyüş yapma gibi farklı yöntemlere başvuruyor. Sağlık konusunda insanların daha da bilinçlenmesi, obezitenin düşmanı olan bisikletin kullanımını da artırdı. Konya'da bisiklet kullanımı her geçen gün artıyor. Geçmişte 700 bin civarında bisiklet bulunan Konya'da, araştırmalarımıza göre bu rakam 800 bini aşmış durumda. Bu sayının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını tahmin ediyoruz."