Obezitenin ilk tedavi şekli ameliyat değil (Obezite cerrahisi ne zaman gerekir?)

Obezite ile mücadelede önce diyet, egzersiz ve bazı tıbbi tedaviler kullanılıyor. Obezite tedavisinde cerrahi yaklaşım ise bunlara rağmen kilo veremeyen veya kilo vermeyi başarsa bile verdiği kiloları geri alan hastalarda seçenek oluyor.

Anadolu Ajansı 22.05.2019 - 17:47

Obezitenin ilk tedavi şekli ameliyat değil (Obezite cerrahisi ne zaman gerekir?)

Obezitenin sigaradan sonra önlenebilir ölüm sebepleri arasında ikinci sırada yer aldığını belirten Ege Üniversitesi (EÜ) Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Fırat, EÜ ile Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği işbirliğiyle düzenlenen obez hastalarla cerrahları bir araya getiren "Avrupa Obezite Günleri" etkinliğinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de obez hasta sayısının son yıllarda yeme kültürünün değişmeye başlamasıyla arttığını, artık her 4 kişiden birine obez teşhisi konduğunu söyledi.

Obezitenin dünyada da savaşılması gereken bir çeşit salgın hastalık olduğunu vurgulayan Doktor Özgür Fırat, "Obeziteden hayatını kaybedenlerin sayısı açlık yüzünden tüm dünyada kaybedilen insan sayısından daha fazla. Artık bazı kanser türlerinin de obeziteyle artış gösterdiğini biliyoruz" şeklinde konuştu.

“BİLİMSEL VERİLERE GÖRE SEÇİLMİŞ HASTALARIN AMELİYAT EDİLMESİ GEREKİR"

Sağlık Bakanlığının obeziteyle mücadele konusunda çok önemli çalışmalara imza attığını, açılan obeziteyle mücadele merkezlerinde çok sayıda hastanın bilgilendirilip tedavi edildiğini aktaran Fırat, obeziteyle mücadele konusunda cerrahi tekniklerin de son yıllarda tercih edildiğine dikkati çeken şunları kaydetti:

"2003 yılında tüm dünyada obezite cerrahisi olan hasta sayısı 150 bin iken, 2015 yılında bu rakam 450 bini bulmuş durumda. Obez hastalar için ilk tedavi şekli ameliyat değildir. Hastalar yapılan tedavilere rağmen uzun yıllar  kalıcı başarı sağlayamıyorsa, kilo vermeyi başarsa bile verdiği kiloları geri alıyorsa böyle hastalara cerrahi seçeneklerin de sunulması gerek. Bilimsel verilere göre seçilmiş hastaların, bu işte uzman ve deneyimli hastane ve sağlık ekipleri tarafından ameliyat edilmesi gerekir."

VİDEO: OBEZİTE CERRAHİSİ HAKKINDA HER ŞEY

Sayfa Yükleniyor...