Obezitenin temeli çocuklukta atılıyor

Bilgisayar ile televizyon başında hareketsiz yaşam alışkanlığı kazanan ve yanlış beslenen çocuklar giderek şişmanlıyor.

Haberler 19.11.2012 - 12:30

Obezitenin temeli çocuklukta atılıyor

Obezite diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol, damar tıkanıklığı, kalp krizi gibi çok ciddi sağlık sorunları riskini artıran önemli bir problem.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tolga Ünüvar araştırmaların, küçük yaşlarda şişman olan kişilerin yüzde 60-70'inin erişkinlikte de obez olduklarını söyledi.

Şişmanlığın temellerinin, çocukluk çağında atıldığını vurgulayan Ünüvar, şöyle konuştu: “Çocukluktaki temelin üzerine bu şişmanlık ilerlemeye başlıyor. Çocuklukta ve ergenlikte bunu çözemediysek, erişkin çağda çözmek çok zor oluyor. O yüzden erişkin dönemde zayıflamaya çalışan insanlar, 'ben su içsem yarıyor, ama başkası yiyince bir şey olmuyor' diyor. O hep zayıfmış, zayıf gitmiş. Ama sen hep şişman gitmişsin. Senin vücudun artık ona alışmış. Çocuklarının ileride 'su içsem yarıyor' demesini istemeyen anne ve babalar, onların küçükken şişmanlamalarına izin vermemeli.''

BESLENME ŞEKLİ VE HAREKET ÖNEMLİ
Son yıllarda artan ''fast food'' tüketiminin şişmanlık açısından en önemli risk olduğunu ifade eden Ünüvar, obezite sorunun yaşanmaması için şu tavsiyelerde bulundu: ''Fast food gıdalardan çocukların uzak tutulması gerekiyor. Çocuklar, mutlaka aile sofrasına oturmalı, aile ile birlikte yemek yemeyi öğrenmeli. Eskiden çocuklar sokağa çıkıp top, misket gibi oyunlar oynayıp bisiklete binerken şimdi televizyon ve bilgisayar karşısında vakit geçiriyor. Durağan bir yaşantı içerisine giriyor. Çocuklar mümkünse arkadaşları ile birlikte spor yapabileceği, sıkılmayacağı takım sporlarına yönlendirilmeli. Eskiden çocuklar susadıkları zaman hemen su içerlerdi. Ama şimdi, sıvı ihtiyacı şeker ve kalorisi fazla olan, kola, meyve suyu, gazoz gibi kalorisi yüksek içeceklerle karşılanıyor. Bunların yerine ayran, süt, evde taze sıkılmış meyve suları ve su öneriyoruz.''

Ünüvar, bu noktada ebeveynlerin çocuklarına örnek olması gerektiğini de dile getirerek, ''Aile nasıl yapıyorsa, çocuk da o yoldan gidiyor. O yüzden genelde şişman anne babaların çocuğu da şişman oluyor'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...