Obeziteye yeni ölçü

Amerikalı bilim insanları, bir insanın şişmanlık derecesini, kişiyi tartıya bile çıkarmadan belirleyen yeni bir ölçek geliştirdi.

07.03.2011 - 13:16

Obeziteye yeni ölçü

Bilim adamları, Vücut Yağlılık Endeksi (VYE) adını verdikleri yeni ölçeğin, boy ile kalça ölçümlerine dayandığını ve ağırlıkla boy ölçümünden elde edilen Vücut Kütle Endeksi'ne (VKE) daha esnek bir alternatif oluşturduğunu belirttiler.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’den Richard Bergman ve ekibi, "Obesity" dergisinde yayınlanan araştırmalarında, VKE'nin 200 senedir doktorlar ve araştırmacılarca vücut yağlılığını ölçmede kullanıldığını ancak bu yöntemin kusursuz olmadığını yazdı.

Bu yöntemde, aynı VKE'de olan kadın ve erkeklerin farklı seviyelerde yağa sahip olabildikleri, ayrıca VKE ölçeklerinin farklı etnik gruplar için genelleştirilemeyeceği belirtildi. Yeni ölçeğin ise Meksika kökenli Amerikalılar baz alınarak geliştirildiği, daha sonra Afrika kökenli Amerikalılar üzerinde denendiğinde de testlerin aynı sonucu verdiği kaydedildi.

Araştırmacılar, yeni yöntemin, beyazlar ve diğer etnik gruplar üzerinde de denenmesinin yararlı olacağını belirttiler. Araştırma ekibi, iyice doğrulanmasından sonra bu ölçeğin yağlılığın saptanmasında kullanışlı bir yöntem olacağını öne sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...