Obezler uyku apnesine daha yakın

Uyku apne sendromu erkeklerde, kadınlara göre iki kat daha fazla görülüyor. Özellikle aşırı kilolu olmak, uyku apnesi için önemli bir risk faktörü.

Anadolu Ajansı 19.06.2013 - 12:42

Obezler uyku apnesine daha yakın

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Baykal Tülek, uyku apne sendromunun uyku sırasında solunumun tekrarlayıcı şekilde durma ve başlamasıyla seyreden ciddi bir uyku hastalığı olduğunu söyledi.

"Uyku apne sendromu erkeklerde, kadınlara göre iki kat daha fazla görülüyor. Özellikle aşırı kilolu olmak,uyku apnesi için önemli bir risk faktörüdür" diyen Tülek, boyun çevresinde yağ depolanmasının uykuda solunumun durması için önemli bir risk faktörü olduğunu belirtti.

Bazı hastalarda boyun çevresi kalınlığının artışıyla üst hava yolunda daralma olabileceğini ifade eden Tülek, kadınlarda kilo artışıyla birlikte ve menopoz sonrasında riskin yükseldiğini aktardı.

Uyku apne sendromunda en sık karşılaşılan yakınmalardan birisinin, gün içerisinde aşırı uykululuk hali olduğunu vurgulayan Tülek, sendromun kesin tanısının polisomnografi adı verilen gece uyku laboratuvarına yatmayı gerektiren bir testle konulduğunu sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...