Obezlere özel ambulans

Türkiye'de obezite oranı her geçen gün artınca Sağlık Bakanlığı da yeni önlemlerle devreye girdi. Bakanlık, hareket sıkıntısı çeken ve tıbbi müdahalede zorlanılan vakalar için obez ambulansları hazırlıyor.

NTV Haber 06.09.2011 - 11:53

Obezlere özel ambulans

Obez hastaların en büyük zorluğu, evlerinden çıkıp hastaneye gidebilmek… Hareket etmekte zorlanan obezler, tıbbi tedavi konusunda da sıkıntılar yaşayınca Sağlık Bakanlığı özel donanımlı ambulanslar hazırladı.

Bakanlığın 8 ay önce Ankara ve Eskişehir'de hizmete giren obez ambulanslarına talep artınca, uygulamanın yaygınlaştırılması kararlaştırıldı

Sağlık Bakanlığı evde yatalak, hastaneye gidemeyen hastalar, hareket sıkıntısı çeken vakalar için obez ambulansı Türkiye geneline yayıyor.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, obez ambulansına talebin arttığını söyledi. Çom, “Hastaneye ulaşım sıkıntısından gidemeyen vakalar ile yatalak vakalarda ambulans devreye girdiği zaman ne kadar çok talep ve ihtiyaç olduğunu anladık. Bu nedenle her ile bu ambulanslardan verdik. İlin büyüklüğüne göre ambulans sayısı 2 tane olabilir. Uygulama yaklaşık 8 aydır devrede, Ankara’da bu ambulanslarla yüz civarında hasta naklettik” dedi.

Ambulanslar; sedyelerin taşıma kapasitesinden daha fazla güce sahip hastalar için özel olarak tasarlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...